Kağıt Katlama Sanatı  Nedir?

Kağıt sanata dönüşüyor. Etkileyici tasarımlar kağıt katlama sanatı ile anlam buluyor. Kağıtların büyülü dünyasını anlatmaya çalışacağız.

Origami

Kâğıt Katlama Sanatı Nedir yani origami ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmıştır. Yine de Çin’de ortaya çıktığına dair söylemler vardır. Bu sanat, genelde yapıştırıcı ve makas gibi aletler kullanmadan, kâğıtları katlayarak oluşturulan şekillerdir. Günümüzde origaminin birçok çeşidini görebiliriz.

Klasik Origami-

Klasik origamide, hayvan ve eşya şekilleri yapılabilir. Çok fazla parçadan oluşmaz.

-Parçalı Origami (Modüler)-

Hayvan, eşya figürleri yerine, genelde üç boyutlu şekilleri yapmak amaçlanır.

Kirigami-

Origamiyi kirigamiden ayıran özellik, kirigami simetrik ve kâğıt kesme sanatı, origaminin ise kâğıt katlama sanatı olmasıdır. Origami dünyaca ünlü bir sanattır. Her ülkede bu sanatın örneklerini görebilirsiniz. Günümüzde ise origami birçok çeşide ayrılabilir. Mimari origami, kirigami bunlara örnektir. Origami faydalıdır. Yalnızca dekoratif olarak ya da insanların hobisi olarak kullanılmaz.

Ayrıca bu kâğıt katlama sanatını kullanarak, zekânızı geliştirebilir ya da can sıkıntınızı geçirebilirsiniz. Belki yaptığınız güzel şekilleri arkadaşlarınıza, çocuklara hediye edebilirsiniz. Tutkal genelde kullanılmaz ama kullanıldığı çeşitleri vardır. Örneğin modüler yani parçalı origami gibi. Bu çeşitte tutkala izin vardır yani sadece kâğıtları katlayarak değil, tutkal kullanarak da yeteneğinizi konuşturabilirsiniz.

Turna kuşu Japon halkı için büyük bir öneme sahiptir. Bu kuş, origamide de büyük ve önemli bir yer kaplar. Bin adet turna kuşu yapan kişilerin, uzun ve huzurlu bir ömür süreceği düşüncesi vardır. Turna kuşunun bu denli önemli bir yer kaplamasının sebebi, Sadako Sasaki isimli bir kız çocuğudur. Sadako Sasaki bir lösemi hastasıdır ve iyileşme umuduyla turna kuşları yapmaya başlar. Fakat küçük kız, altı yüz altmış dördüncü turnasından sonra Hiroshima’ya atılan bomba sonucunda vefat eder. Bu yüzden her yıl altı Ağustos’ta dünyadan bir sürü çocuk, turna kuşları yapıp Sadako’nun Hiroshima’daki anıtına yollarlar.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir