Kolay Temizlenebilecek Perde Önerileri

            Her evin vazgeçilmezi olan ve evlerin gelinliği olarak tarif edilen perdelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Perdelerin evin dekorasyonuna uygun olmaları yanı sıra kullanışlı olmaları da gerekmektedir. Bunun yanı sıra perde seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta perdelerin temizliğidir. Perde temizliği dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Her perde çeşidinin kendine özel bir temizleme yöntemi vardır.
 
             En kolay temizlenebilen perde çeşidinin başında kumaş stor perdeler gelmektedir. Bu perdelerin çamaşır makinesinde yıkanması mümkün değildir. Stor perdeleri temizlemek için nemli bir bez ve perde temizliğine uygun, hafif yapılı bir deterjana ihtiyacınız olacaktır. Fazlaca kimyasal madde barındıran deterjan kullanmak perdelerinize zarar verebilir.

            Bu bez ile perdeleri silerek küçük lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. PVC yani plastik dikey perdeler de temizliği en kolay perde türlerindendir. Bu çeşitteki perdeler su ve deterjandan etkilenmediği için Kolay Temizlenebilecek Perde Önerileri içerisinde yer almaktadır.
 
             Kumaş ve tül perdeler evlerde en sık kullanılan ve en şık duran perde çeşitlerindendir. Tül perdelerin temizliğini çamaşır makinesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Kumaş perdeleri ise makinede yıkamak önerilmez. Çünkü yapıları ve renkleri çok kolay bozulabilir. Kurutma işlemi güneşte veya yüksek ayardaki bir ütü ile yapılmamalıdır.

            Bu yüzden kuru temizlemeye vermek en doğrusu olacaktır. Ancak sizi uğraştırmadığı için temizliği kolay perdeler arasında sayılabilir. Tül perdeler ise çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise perdelerinizi ağartmayacak bir deterjan seçimi yapmanız gerek.

            Ayrıca çamaşır makinesini 30-40 derece aralığında çalıştırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer daha yüksek bir ayarda çalıştırırsanız, hem perdenin yapısını bozabilir hem de ütü problemi ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Ayrıca çamaşır makineniz tam olarak sıkmadan perdeleri alırsanız, ütü sorununu büyük oranda ortadan kaldırmış olacaksınız.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir