Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

             Herhangi bir işyeri açmak isteyen insanların ya da mevcut işini büyütmek isteyenlerin kolaylıkla başvuracağı Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır sorusuna cevap vereceğiz bu makalemizde. Bir iş kurulacaksa ve bunun için bir miktarda sermaye varsa elinizde Kosgeb Hibe Kredsi çok işe yarayabilir.

            Ancak herhangi bir sermaye yoksa Kosgeb insanlara sıfırdan iş kuramaz. Öncelikle 2016 yılında bulunan güzel bir değişimle başlayalım.30 bin lira olan hibe bedeli 50 bin liraya kadar arttırılmış. Bir diğer sevindirici haber ise kosgeb hibe kredisi almak için aranan tek şart olan Girişimcilik Eğitimi saati 70 Saatten 32 saate düşürülmüştür.

            Bu eğitimden sonra iş planı yapılır ve destek başvurusu iş planı ve gerekli belgelerle birlikte Kosgeb birimlerine yapılır. Başvuru kurul tarafından denetlenir. Kurul tarafından değerlendikten sonra kabul edilebilir, reddedilebilir veya düzenlenmesi istenebilir. Bu durumun girişimciye bildirimi yapılması gereklidir.
 
Kosgeb Hibe Kredisi Neler İçin Verilir?
 
             Kosgeb Hibe Kredisi son düzenlemeyle kuruluşundaki masraflar için 2.000, işletmenin makine teçhizatları için 18.000 işletmenin giderleri için 30.000 olmak üzere toplamda 50.000 lira hibe etmektedir.
 
Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Almak İçin Ne Yapmalıyız?
 
             Kosgeb hibe kredisi almak isteyen girişimcilerin eğitim sertifikası programına katılması gerekmektedir. Eğitim sonunda sertifikalarını alıp başladıkları işte yaptığı harcamaları da faturalandırıp %70 oranında Kosgeb’ten geri alabilmektedir. Böylelikle girişimciler işlerini kurup 50 bin liralık hibeden faydalanabilirler.
 
Kosgeb Hibe Kredisi Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 
             Kosgeb tarafından verile para işletme sahibine nakit olarak da verilebilmekte ve işletme sahibine hizmet veren firmaya da verilebilmektedir. Kosgeb tarafından verilen destekler 3 yıl boyunca denetlenir.

            Girişimci herhangi şekilde işletmeyi keyfi olarak 3 yıl boyunca kapatamaz. İflas gibi durumlar bu duruma dâhil değildir. Kosgeb desteğiyle alınan makine teçhizat hiçbir şekilde satılamaz veya devredilemez. Bu durumun tespiti durumunda KOSGEB verdiği ücreti faiziyle geri alır. Aksi takdirde icra yoluyla temin eder.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir