LYS en kolay deneme sınavımdı demeye var mısınız?

LYS sınavına az kaldı. Milyonlar heyecanla sınav sonucunu bekliyor. Yaşamın seyrini değiştirecek ve yeni sevdalara yelken açacak bir sınav. Haliyle beklenti yüksek olunca stresi ve sıkıntısı da büyük.

Sınav stresini en çok yaşayanlar ise aylardır bu zorlu günü bekleyen öğrenciler. Tam çalışamadım endişesi , velilerin başarı beklentileri , çevrenin mahalle baskısı , stresi ve kaygıyı körüklüyor.

Beynimiz ağırlık itibariyle vücudumuzun % 2 lik bir kısmını kaplıyor. Ama tükettiği enerji toplam enerjinin % 20 si. Beyinde moraller yüksek olursa insan bedenen dinç olduğu gibi zihinsel olarak da daha rahat çalışıyor. Olumlu düşünmeye alışmış bir beyin ile sınavlara girmek başarıyı yükseltiyor.

Günlük 850 litre kan beyne gidiyor ve sağlıklı kararlar alması için bu kanın suya ihtiyacı var. Günlük 12-14 bardak su beyninize daha fazla oksijen taşınması için faydalı olacaktır.

LYS en kolay deneme sınavımdı demeye var mısınız?

Evet bu sınava çalıştınız emek verdiğiniz ama bir okadar da önemsemeyin. Normal bir sınav gibi yaklaşın. Beyninize olumlu telkinlerde bulunun. Çünkü siz beyninize ne derseniz o hemen inanıyor. Çalışma şekli böyle. Kendi kendinize başaracağınızı söylerseniz beyin bunu emir telakki edip olumlu düşünceler geliştiriyor ve öğrenilmiş bilgileri geri çağırırken daha kolay hareket ediyor.

Ama sınav kaygınız yüksekse beyni bloke ediyorsunuz. Çalışamaz hale getiriyorsunuz. Kendinizle barışık olun ve sınava girecek şanslı kişilerden olduğunuzu düşünün.

Olmuyor olumlu düşünemiyorum diyebilirsiniz. Normal, çünkü bir anda 10 saat koşmanız mümkün değildir. Ancak kısa zaman aralıklarıyla koşmaya başlarsanız alışırsınız ve daha uzun süre koşabilirsiniz. Evet olumlu şeyler söylemekte ısrar edin. Kısa süre sonra olumsuz düşüncelerin yerini daha güzel düşüncelerin aldığını göreceksiniz.

Çevremizdekiler bizim onlara sunduğumuz davranışlar ile bize yaklaşırlar. Siz başaracağınıza inanırsanız ve olumlu telkinler üretirseniz çevrenizin manevi gücüde sizinle olacaktır.

Sınavlar artık sadece bilgi ölçmüyor. Sizin sınav anındaki yaklaşımınız , sağlık durumunuz ve bakış açınızda önemli.

Artık ne kadar çalıştığınızdan ziyade moralinizi yüksek tutmanızda fayda var. Gülümseyin çevrenize , doğaya. Ve LYS sınavına katılabilen şanslı kişiler arasındayım deyin kendinize. Sizdeki mutluluk çevrenizi mutlu edecek ve sınavda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Fatih BİRCAN – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir