Maaş Artışı Nasıl Belirlenir?

             İş dünyasının, üzerinde en çok konuşulan konusu, doğal olarak maaşlardır. Kimin kaç saat bir işte çalıştığı ve ne kadar performans harcadığından önce, ne kadar maaş aldığı sorulur çoğu zaman. Bu cevap alındıktan sonra belki de kısa bir şok sonrası, akla en çok takılan bir diğer soruya zam artışına konu gelir. Bir maaşa hangi durumlarda zam gelir, bunu belirleyen ana unsurlar nelerdir, bu artış ya da artış miktarı hangi kriterlere bağlıdır dilerseniz bunlara cevaplar arayalım.
 
Maaş Artışında Ana Unsur Performans Mı?
 
             Maaş artışında ana unsur performans olmakla birlikte, tek neden elbette ki bu değildir. Mesela, asgari ücret ile çalışan bir kişi en yoğun işte de çalışsa normal bir işte de çalışsa alacağı miktar belirlendiği üzeredir. Aynı şekilde, öğretmenlerin saat başı aldığı ücrette yönetmelikte belirlendiği gibidir.

             Ama bunun yanında özellikle hizmet sektöründe, performans çok önemli ve bir o kadar da değerli bir olgudur. Kişinin performansının, doğal olarak, aldığı maaş üzerindeki etkisinin yadsınamayacağı bir iş kolu olan hizmet sektöründe, kişinin günlük performansı, aldığı maaş ile doğrudan ilişkilidir. Peki, bunun dışında Maaş Artışı Nasıl Belirlenir
 
Çalıştığı Süre, Döner Sermaye, Aktif Çalışan Sayısı
 
             Çalıştığı süre de, işçiye yapılacak maaş artışında doğrudan etkileyici unsurdur. İşçi bir günde çalıştığı saatin miktarı oranında maaş alır. Part-Time çalışan bir işçi ile Full-Time çalışan bir işçinin aynı maaşı alması tabii ki beklenemez. Bununla birlikte her iki çalışana aynı oranda zam artışı yapmak, akla aykırı bir tutumdur.

            Bunun yanında, kurumun elde ettiği gelirin mali tabloda ki karşılığı; yani kar-zarar ilişkisi de, döner sermayeye ve oradan da belirli oranlarda çalışanların maaşlarına yansır. Bilinmesi gereken bir diğer kriter ise, iş yerindeki aktif çalışan işçi sayısıdır. İşverenlerin hatırı sayılır bir oranı, daha az işçi istihdam edip maaş artışında işçinin beklentisini karşılama yoluna başvurmaktadır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir