Mizaç Nedir?

Farklı şartların bir araya gelmesiyle farklı mizaçlara sahip oluruz. Çevresel faktörler, fizyolojik yapı ve daha bir çok sebep..Bir başka anlamı ise vücudun fizyolojik yapısı, sağlıktır. Günümüzde insan karakterinin belirlenmesinde önemli bir etkendir.

Kaç Çeşit Mizaç Vardır?

Genel  olarak dört çeşit mizaç vardır. Ateşin karşılığı olan Safra mizacı, Havanın karşılığı olan Kan mizacı, Suyun karşılığı olan Balgam Mizacı ve Toprağın karşılığı olan Sovda mizacıdır. Her mizacın genel kültür olarak kendine özgü bir takım özelliği vardır.

Mizaç Değişir mi?

Birey doğuştan getirdiği mizaca sahiptir. Daha sonra çevresel etmenler, yaşadığımız coğrafyanın suyu havası, yiyip içtiklerimiz, gördüğümüz duyduğumuz olaylar vs. mizacımızı şekillendirir. Önceden daha sakin olan insanlar yaşam şartlarıyla daha sonra sinirli hale gelebilirler. Ya da tam tersi de olabilir. Yediğimiz gıdaların mizaca katkısı büyüktür. Soğuk, sıcak, kuru mizaçlar olabilir.

Mizaçların Özellikleri Nelerdir?

Kan mizacı olan şahıslarda; fiziksel özellikleri; yüzleri  kırmızıdır, orta kiloludur, beden ısıları normalin üstündedir, şahsi olarak uysal, çalışkan, merhametli, duygulu, cömert kimselerdir. İdarecilik sıfatları gelişmiştir. Kan mizaçlı kişilerde görülen hastalıklar ise yine kana bağlı olarak kalp veya beyin krizi, cilt hastalıkları ve yüksek tansiyondur.

Balgam mizaçlı kişiler; fiziksel özellikleri beyaz tene sahip ve balık etlidirler. Vücut ısıları soğuktur, kilolar vücutta yağ olarak kendini gösterir. Uysal ve ağırkanlı, disiplinli, dikkatli ama depresyona meyilli kimselerdir. Muhasebecilik yönleri çok iyidir. Genellikle rahatsızlıkları eklem ağrıları ve depresyondur.

Safra mizaçlı kişiler; fiziksel özellikleri; zayıf bir yapıya sahiptirler. Vücut ısısı yüksektir. Bu mizaçtakilerin bünyesi sağlamdır ama hastalandıklarında tedaviye geç cevap verirler, Benizleri genelde sarıdır. Enerjiktirler. Sık görülen rahatsızlıkları, karaciğer ve cilt hastalıklarıdır.

Sovdavi mizaçlılar; Vücut yapıları zayıftır, ten renkleri koyudur. Vücut ısıları düşük, inatçı, vesveseli, uyumsuz kimselerdir. Ciltleri kurudur. Bünyeleri sağlam, tedaviye de çok zor cevap verirler. Hazımsızlık  problemi ve bunalım çok görülen hastalıklarıdır. Bu  mizaçtaki  kimseler, dedektiflik, müfettişlik gibi mesleklere çok yatkındır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir