Muhsin Ertuğrul Kimdir?

            Muhsin Ertuğrul, Türk tiyatrocu, yönetmen, oyuncu ve yapımcı olarak bilinmektedir. Çağdaş ve batılı Türk tiyatrosunun oluşabilmesinin en büyük yardımcılarındandır.

İşi Dışında Kalan Hayatı

            Muhsin Ertuğrul, 28 Şubat 1892’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Hüseyin Hüsnü Bey ve Fatma Dilruh çiftinin çocukları olarak hayata gözlerini açan Ertuğrul, Çeşme ve Toptaşı Rüştiyeleri’nde öğrenim gördükten sonra, Mercan İdadisi’ne devam etmiştir. Bu yıllarda tiyatroya ve oyunculuğa olan ilgisini fark ederek eğitimini bu yöne kaydırmaya karar vermiştir. Ailesinin bu kararına karşı çıkması dolayısıyla evi terk eden Ertuğrul, tiyatro eğitimi almak üzere Paris’e gitmiş; ancak oradaki konservatuvarlara kabul edilmemiştir. Hayatı boyunca iki evlilik yapan Ertuğrul’un ilk eşi Neyyire Neyir ile olan evliliği 1929-1943 yılları arasında sürmüştür. Daha sonra 1950 yılında Handan Ertuğrul ile evlenmiştir. 29 Nisan 1979’da İzmir’de hayata gözlerini yuman Ertuğrul’un mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Sinema ve Tiyatro’da Ertuğrul

            İlk sahne deneyimini Burhanettin Kumpanyası ile 1910’da gerçekleştiren Ertuğrul, Sir Arthur Canon Doyle’un “Sherlock Holmes” isimli eserinden “Bob” isimli karakteri canlandırmıştır. 1911 yılında gittiği Paris’den 1912 yılında geri dönerek kendisinin de Hamlet karakterini canlandırdığı ilk oyunu olan Hamlet’i seyirciyle buluşturmuştur. 1922 yılında sinema dünyasına “İstanbul’da Bir Facia-ı Aşk” adlı film ile giriş yaparak sinemanın “Tiyatrocular Dönemi” olarak kabul edilen dönemini başlatmıştır. Bu yıldan 1939 yılında kadar Türkiye’de çekilen yirmi yedi filmin yirmi üçünü çekerek sinemaya “tek adam” dönemini yaşatmıştır. Çok ses getiren filmlerinden biri olan “Ateşten Gömlek” 1923 yılında çekilmiştir. Filmi önemli yapan detaylardan biri de ilk kez kadın oyunculara da bir filmde yer alma şansı sunulmuş olmasıdır. Neyyire Neyir ve Bedia Muvahhit çekilen bu film sayesinde beyaz perde tarihinde bir filmde yer alan ilk Türk kadın oyuncular olmuşlardır. 

            Türk tiyatrosunda çağdaşlaşmanın ve batılılaşmanın öncüsü olan Muhsin Ertuğrul, kariyeri boyunca pek çok film çekmiştir ve aynı şekilde çok kez de sahnede yer almıştır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir