Müşteriye sen ulaş!..

Gün sonunda balkondan caddeyi izlerken bir süre önce açılmış olan bir iş yeri dikkatimi çekti. Vitrin boş duruyor. Kapı komşusu olmamıza rağmen daha broşürü elimize ulaşmış değil… Ve devanım eden birkaç eleştiri.

Geleneksel pazarlama yöntemi.. Dükkanı  aç, masaya otur ve beklemeye başla. Oysa bu durumda fark edilmek için aylar gerekecek. Ve bu zaman zarfında maddi olarak ve manen sabırlı olmak gerekecek.

İş yerleri ilk defa açılırken gürültü ile açılmalı. Yani yerel halk tamamen duymalı. Ayrıca blog, basın bültenleri ve web siteleri ile tüm dünyanın haberi olmalı. Bir iş yerim yok ama o pazarlamaya dair o kadar kitap okudum ki neler yapılabilir sorusu ve cevapları kafama hücum ediyor.

Çağın gerektirdiği gibi pazarlama tekniklerini uygulamayan firmalar kısa süre içinde kapanmak veya el değiştirmek zorunda kalıyor.

Neler Yapılabilir?

  1. Öncelikle bir blog açmalı ve işinizle ilgili düzenli olarak 200- 300 kelimelik metin yazıları girmelisiniz.
  2. Birkaç ay sonra sitenize tanıtım yazıları hazırlayıp bunu diğer sitelerde yayınlatarak arama motorlarında daha üst sıralara çıkmalısınız.
  3. Ürünleriniz kargo ile gönderime uygun olmalı. Diğer illerden gelen taleplere anında cevap verebilmelisiniz.
  4. Mutlaka broşür ve kartvizitiniz olmalı ve her müşterinin poşetine koymalısınız. Ve evine iş yerine bu broşürler ile misafir olmalısınız. Öyle değil midir? A101 veya BİM broşürü evimize gelir ailede herkes inceler ve herkes marketin yolunu tutar. Çünkü kapıdan girmemizi beklememiz ve bilgi ile kapımızdan girmiştir.
  5. Yerel basın düzenli olarak takip edilmeli ve zaman zaman ücretli tanıtım yazıları yayınlatmalı. Yerel haber siteleri günümüzde bulunmaz bir fırsattır. Ve size ilgiyle yardımcı olacaklardır.
  6. Sosyal medya platformları etkin olarak kullanılmalı. Sayfalar ve gruplar işletme adına aktif olmalı ve sürekli insanların göz önünde olmalı.

Bu şartlarda ister küçük ister büyük bir işletme olun mutlaka başarıya ulaşırsınız. Kişisel blog sitemde gözlemlediğim şeyleri yazmaya devam edeceğim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir