Neden Hızlı Okumalısınız?

Yaşadığımız yüzyıl da  bilgi bombardımanı altında yaşadığımız kesindir. Üstelik öğrencilik hayatımız boyunca TEOG ve benzeri bir çok sınav ile karşılaşmaktayız. Sınalarda daha iyi soru çözmek için hızlı okumalısınız.

Telefon kullanırken,  bilgisayar kullanırken, hatta araba da yön bulmaya çalışırken mutlaka okuruz. Kitap okumasak bile hayatımızın her anında okuma ile iç içeyiz

Normal şartlarda bir insanın dakikada okuduğu kelime sayısı 160-250 kelime arasıdır. Özel bir gayret gösterilmedi ise bu rakam değişmez. Ve bu rakam yeterli değildir.

Normal hızla okuyan bir kişi ortalama dakikada 200 kelime okur ve bunun ancak % 60’ını aklında tutabilir. Hızlı okuyan bir kişi ise dakikada 800 kelime okur ve okuduğunun % 80’ini aklında tutar. Bunun sebebi hızlı okurken beyin konu bütünlüğünü daha kolay kavramaktadır.

Hayatımızda yaptığımız işlerde ve yaşamın seyri içinde başarılı olmak istiyorsak dakikada 500-800 kelime okuyabilmeliyiz.

Hızlı okuyanlar sınavlarda zaman sıkıntısı çekmezler.

TEOG soruları daha kolay olacaktır. Okuduklarını bütünlük içinde daha iyi anlarlar.

Daha hızlı daha etkin bir öğrenme olur.

Bir metne imza atacaksanız hızlıca okuma fırsatınız olur.

Gözünüz daha az yorulur.

Zamanı daha verimli kullanırsınız.

İşinizle ilgili kaynakları daha iyi takip edersiniz.

İyi bir konuşmacı olursunuz.

Gündemdeki gelişmelerden anında haberdar olursunuz.

Teog konuları bir süre sonra açıklanacak ve 2018 maratonu başlayacak. TEOG ve devamındaki sınavlarda daha başarılı olmak istiyorsanız hızlı okuma tekniklerini öğrenmelisiniz.

Fatih Bircan / Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir