O Mutlaka Başaracağım Diyordu

Düşüncelerimiz hayatımızı etkiler. Çevremizdeki insanları şöyle bir düşünün. Bir konu hakkındaki düşüncelerini az çok tahmin edersiniz. Mesela  sizi her gördüğünde hasta olduğunu her tarafının ağrıdığını söyleyen nineniz size bunu söylemeye devam edecektir.


Olaylara sürekli  endişeyle yaklaşan  bir başka yakınınız yine  aynı şeyleri söyleyecektir. Çünkü  alışılmışlık belirli bir süre sonra  yaşantımız haline geliyor. Geçmişten günümüze zihnimizde biriktirdiklerimiz davranışlarımızı şekillendirmekte.

Doğruya ve başarıya ulaşma yolunda kendinizle barışık bir şekilde iyi bir eğitimden geçtiyseniz sorun yok.

Ama sürekli hayırlarla büyüdüyseniz , başaramayacağınız söylendiyse , bunu yaşam biçimi haline getirdiyseniz  yaşadığınız sorunlar sizinle birlikte olmaya devam edecektir. Olumsuz düşünce zihni bloke eder.  Bir an önce kendinize biçtiğiniz başarısızlık duygusundan kurtulmalısınız.

Birinci sınıfları okutuyordum. Öğrencilerim yavaş yavaş okumaya geçmeye başlamışlardı. Ama hiperaktif öğrencim  Ömer  ile bayağı zor mesafe alıyorduk. Bir de Ömer’imiz bronşitten rahatsızlanınca  hafta boyu okula gelmediği oluyordu.

Haliyle ailesinin üzüldüğünü hissediyordum. Bir gün annesi izin almak için okulu aradı . Ömer’in doktora gideceğini  gelemeyeceğini  söyledi.  Ve arkasından sınıf içindeki durumunu sordu. Ben hemen  Ömer’in az geriden geldiğini söylesem de arkasından ekledim. Ömer çok zeki bir çocuk ve kısa sürede okumaya geçecektir merak etmeyin…Ve bir gün sonra Ömer yanıma yaklaştı ve : “ Öğretmenim sen anneme Ömer çok zeki demişsin..” dedi  , gözleri ışıl ışıldı.

Ömer bir iki haftaya kalmadan arkadaşlarına fark atacak şekilde ilerledi. Ve okumaya geçti.. Ömer zeki olduğunu ve başarabileceğini biliyordu. Başaracağınıza inanıyorsanız , hayata olumlu bakabiliyorsanız yarınlar sizinle olacaktır.

Fatih  Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir