Öğrencilerin Yıl Sonu Tatili Kaç Ay?

Beklenen Yaz Tatili

            Eğitim öğretim yılı geride bırakılırken öğrencilerin aylardır merakla beklediği başlıca şey yılsonu tatili ve kaç olacağı sorusudur. Ülkemizde yaz tatili Haziran ortalarında başlayıp yaklaşık 15 Eylüle kadar ortalama 3 ay / 92-100 gün arasında değişmektedir. 

Tatilin Verimli Kullanım

            Özellikle öğrenciler okul sorumluluklarından bir süre arınmış olmanın verdiği heyecanla bir süre günlük okul alışkanlıklarından muaf olmak isteyeceklerdir. Yaz tatili fiziksel dinlenme sürecinden ziyade zihinsel ve ruhsal anlamda da benliği yenilemek adına mükemmel bir fırsattır. Yaz tatili çeşitli faaliyetler ile değerlendirilebilir okul ile birlikte sürdürme güçlüğü çekilen hobiler üzerinde çalışmalar sağlanabilir. Aynı zamanda sıcak yaz günleri kısa tatil fırsatları ve seyahatler ile kültürel geziler  ile değerlendirmek de özellikle çocuklar için mükemmel deneyimler olacaktır. 
 
            Bunun yanında tatil süresince belli bir plana sadık kalmak zamanı verimli kullanabilmek adına iyi bir yol olacaktır. Yaz tatilini aylara bölerek bu zamanlar içerisinde yapılmak istenen eylemleri net bir biçimde belirlemek yararınıza olacaktır. Özellikle yaz tatili süresince seçilecek kurs, yaz okulu gibi faaliyetlerde çocuğun kişisel zevk ve yeteneklerini baz alarak seçim yapmak çok önemlidir.

Okula Dönüş Süreci

            Üç aylık yaz tatil bitiminde öğrencilerin en zorlandığı şeylerden biri de adaptasyon sürecidir. Okul açılmadan en az iki hafta öncesinden çocuklara sorumlulukları yavaş yavaş hatırlatmalar yapılmalı ve okul alışkanlıklarına dönmeleri için destek verilmelidir. Bu süreç içerisinde temel ihtiyaçlara dayalı aktivitelerde ( yeme-içme, uyku düzeni, televizyon-bilgisayar başında geçirilen zaman\süre vb.) günlük alışkanlıklara ne kadar bağlı kalırsak okula adaptasyon süreci de bir o kadar kolay olacaktır. Çocuklara okulun bir zorunluluktan ziyade hayatta herkesin edindiği rollerden sadece biri olduğu düşüncesini öğretilecek, sorumluluk bilincini geliştirilmelidir. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir