Okumayı seven çocuklar başarıyor

Kitap okumayı seven öğrenciler sınavlarda daha başarılı. Soru içinde cevap var ama okuma ve anlama yetersizliğinden sonuca ulaşılamıyor.

Çocuklarınıza eğitim için tonlarca para yatırmaktansa kitap okuma sevgisini kazandırın kazançlı çıkın. Kitaplarla barışık bir öğrenci her dersin üstesinden gelecektir.

Her hafta çocuğunuza bir kitap hediye edebilirsiniz. Kitap hayatınızın bir parçası olursa sevgi arkasından gelecektir.
Evinizde mutlaka bir kitaplığınız olsun ve kitaplar zaman içinde biriksin. Geçmişin hatırası kitap okuma sevgisi kazandıracaktır. Bir babanın ilkokul yıllarında okuduğu hikayeler çocuk için bulunmaz bir hazinedir.

Eve arada bir gazete girsin. Gazete parçaları aile fertlerinin elinde gezerken farkında olmadan güzel bir okuma eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Okumanın sınavdaki başarısını bir bilsek hemen kendimizi kitapçıda buluruz. Kitaba verilen para kayıp değildir. Bütçenizin bir kısmını mutlaka kitaba ayırın. Ki çoçuklar okuma sevgisi kazansın.

Sınavda başarının sırrı bir anlamda okuma sevgisinden geçiyor. Okuyan öğrenciler hızlı okuma alışkanlığı kazandığı gibi sorulara daha iyi yoğunlaştıklarından cevabı hemen buluyorlar.

Kitap okuma sevgisi olan bir öğrenci dağ başında da olsa sınavlarda kolayca başarılı olacaktır. Üstelik normal yaşamında daha başarılı olacaktır. Çünkü işi ile ilgili gelişmeleri daha kolay takip edecektir.

Evde televizyon olsun , internet olsun , teknoloji olsun. Ama kitaplar eksik kalmasın. Her yastığın başında bir kitap heyecanla okunmayı beklesin. Kitap evdeki havanın bir parçası olsun.

Aylık bir dergiye abone olmak okuma sevgisini pekiştirecektir. Yerel yazarların kitaplarını takip etmek çocuklarımıza ufuk aşılayacaktır. İlimizdeki şair ve yazarları takip ederek kitaplarını temin edebilirsiniz.

İlimizdeki kütüphanelerin yerini bilmek ve ara sıra çocuklarımızla ziyaret etmek eğitim süreci için büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin okuma sevgisi olan çocuklara ihtiyacımız var. Kitap okumayı seven günü geldiğinde teknolojiyi üretecektir.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir