Okuyan ve Yazan Gençlik

İlkokulda masal okumalı bir öğrenci. Masallar ile hayal dünyasını büyütmeli , bakış açısına yeni ufuklar eklemeli. Ailesi kitaplar almalı , küçük bir kitaplığı olmalı masallardan oluşan. Büyükleri masal kitapları hediye etmeli.

Orta okul da roman okumalı bir çocuk. Hikayenin kahramanı ile bütünleşmeli , çevresini aşarak yeni karakter ve insanlarla tanışmalı. Ve kitap sevgisi her geçen gün artarak beyin sınırlarını zorlamak için kendisine bahane aramaya zemin hazırlamalı.

Lisede romanla birlikte fikir kitaplarına yönelmeli genç adam. Aşık olmalı , şiir kitapları yazmalı. Ekonomiye dair yorumlar yapmalı , tarihin altın sarısı sayfalarında kendini bulmalı. Hayat adını verdiği yolculuğa çıkarken kişiliğini tanımalı , yeteneklerini tanımalı , yeni başlangıçlara merhaba demeye hazırlanmalı.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir, der  Andre Gide

Hayat yolculuğunda başarılara imza atmak için kişiliğinin oturmaya başladığı lise çağlarında fikir kitapları ile olgunlaşmalı genç adam.

Ve üniversitede koşmalı geç adam. Yazmalı , kalemi le yarınlara ışık tutmalı. Yazıları insanlığa fayda sağlamalı. Dünyanın bir ucunda açlıktan kurumuş , susuzluktan dudakları kurumuş çocuklara can suyu olmalı genç adam ,genç hanım..

Üniversite yıllarında konuşmalı genç. Konuştukça açılmalı , konferanslar vermeli , kitle iletişim araçlarını en iyi şekilde kullanmalı.

Hayat mektebine atılmaya ramak kala iyi bir başlangıç yapmalı genç hanım.

Her şeyin  en mühim noktası, başlangıcıdır, der Eflatun.

Ve üniversite yıllarında keşfedilmeye hazır olmalı genç. İş teklifleri gelmeli. Bizimle çalış , bizim için koştur denmeli genç adama. Genç adam hazır olmalı ve beklemeli.

Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur , der Çiçero. Okula yeni başlayan miniklerimiz küçük başlangıçlarla yarınlara koşmalı ve büyük işler başarmalı.

Başlangıcı parlak olanın sonu da parlaktır. Yeni ve güzel başlangıçlar dileğiyle.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir