Olumlu Düşün

Hepimizin yakından tanıdığı yaşlı akrabalarımız vardır. Bazen sorarız nasılsın diye.

Verilen cevap: Ah evladım hastayım! Her tarafım ağrıyor.

Veya bir öğrenci her türlü imkan sunulsada asla ingilizceyi öğrenemeyecektir. İngilizce dersine karşı olumsuz bir düşünce tarzı belirlemiş ve vazgeçmeye asla niyetli değildir.

İngilizceyi sevmiyorum , matematikten anlamıyorum dediğiniz anda beyninizi bloke edersiniz. Artık bu derslerde en iyi hocalar bile gelse bir şey ifade etmez.Siz bu dersleri anlayamazsınız.

Bu bazen hiç değişmez. Her gördüğünüzde çevrenizdeki bazı kişilerin aynı şeyi söyleyeceğini bilirsiniz. Çünkü bu tarz olumsuz düşünme vazgeçilemez bir alışkanlık haline gelmiştir.

Olumsuz düşünce beynimizi durdurur , çalışmaz hale getirir.

Gündelik sorunların pençesinde bizi mahveder. Olumsuz düşünce yaşam tarzımız haline gelir ve her attığımız adımda bizi başarısızlığa iter.

Alışkanlıkları değiştirmek çok zordur.

Tarık Bin Ziyad Cebeli Tarık Boğazında karamsarlığa kapılıp da gemileri yakmasaydı devasa Endülüs Emevi Devleti kurulmayacaktı. O olumsuz düşünmüyor birkaç neferi ile başarıya ulaşacağına inanıyordu.

En zor anda dahi olaylara olumlu yönden bakmaya çalışmalı.

Olumlu düşünmek yaşamdan zevk almamızı sağladığı gibi işlerimizin yolunda gitmesini sağlar. Tefekkür dünyamızı geliştirir. Etrafımıza ibretle bakmamızı sağlar.

Olumlu düşünce bedenen ve ruhen hastalıklardan bizi arındırır

Kendimizle olumlu iletişim kurmamız sağlıklı biçimde yaşamamızı sağlar.

Öğrenciler genellikle kendileri hakkında olumsuz şeyler söylerler ve bu nedenle olumlu zihinsel enerjileri tükenir.

İnsanın zihnindeki düşünce muhakkak davranışlarına yansır.

İnsanı bir bilgisayara benzetebilirsiniz. Bilgisayar kasasında ne yüklüyse siz açtığınızda karşınıza o gelir. İnsan bir bakıma aynıdır. Değişmeyi istemedikçe , olumlu düşünme alışkanlığına sahip olmadıkça hiç değişemeyecek bir ömür aynı kalacaktır.

Kişi  zihnine olumsuz bir düşünce gelirse kendi kendine olumsuz düşünmeyi bırakmayı telkin etmelidir. Böyle yaparsa zihin düşünmeyi bırakır ve zihnine olumsuz düşüncelerin dolmasına izin vermez.

 Bunu alışkanlık haline getirirse mutsuz olmasına yol açacak düşüncelerin oluşmasını engelleyebilir. Yenilgi ve panik gibi duyguların önüne geçmiş olur.

Olumsuz düşünceleri önlerken zihnimiz bir yandan da olumlu düşünceleri  düşünmeyi alışkanlık haline getirmelidir.

Örneğin zihnimize “ Ben bir budalayım.” Düşüncesi girmek yerine “ Ben zeki bir insanım.” Düşüncesi girin.

Olumlu düşünen hastalar daha çabuk iyileşiyor

Operatörler ve anestezi uzmanları , bayıltılmış bir hastanın ameliyat anını hiç hatırlamadığını , fakat ameliyat olurken iyileşmesine yardımcı olacak söz ve telkinlerden etkilenip daha çabuk iyileştiğini gözlemlemişlerdir.

Londrada ki St. Thomas hastanesi anestezi uzmanlarından Dr. Carlton Evans , The Lancet adlı tıp dergisinin 1988 Ağustos sayısında yayınlanan makalesinde bu konuya ağırlık vermektedir.

“ Bayıltarak ameliyat edilmiş bir hastaya , Baygınken “ Sen iyileşip bir an önce hastaneden çıkmak istiyorsun” şeklinde bir düşünce aşılandığı zaman o hasta daha çabuk iyileşir. Bu düşünce hastaya baygınken söylendiği halde çok olumlu bir etkisi olmaktadır.”

Gerçekten zihnin muazzam ve esrarengiz bir gücü vardır.

İyi olacağım deyin iyi olun

Kansere yakalanan bir insan eğer ümitsizlik ve karamsarlık içerisinde ise bu kişinin beyni ,iyileştirici salgılar üretmez. Eğer iyileşme beklentisi içerisinde ise beyni serotonin , endorfin,enkefalin gibi iyileştirici salgılar üretir. Bu salgılar giderek vucudun savunma sistemini , bağışıklık dokularını kuvvetlendirir. Bu dokularda harekete geçerek hastalığı yener.

Yazar: Fatih Bircan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir