Online eğitim hayatımıza yenilikler getirdi

İnternet sistemlerinin gelişmesi ile birlikte birçok yenilik de hayatımıza girmeye başladı. Bu yeniliklerin başında ise online eğitim sistemleri gelmektedir.

Mekandan ve zamandan bağımsız olarak sunulan online eğitimle artık herkes, her yerde istediği eğitimi alabilecek. Birçok açıdan farklılıklar sunan ve eğitim hakkını herkese tanıyan online eğitim sistemi liseden üniversiteye, yüksek lisanstan doktoraya kadar birçok branşta sunulduğu gibi aynı zamanda yabancı dil dersleri için de uygulanmaktadır. Son dönemlerde açık öğretim dersleri de online sistemler ile öğrencilere sunulmaktadır. Geçen hafta duyurulan bilgilere göre artık ehliyet dersleri ve ehliyet sınavları da online eğitim sistemi üzerinden yapılacak.

Ulaşım ve mekan problemi olmadan istediğiniz yerden eğitim alabileceğiniz bir sistem sunan online eğitim için ise uzmanlar resmen iki farklı kutba ayrılmış durumda. Uzmanların bir kısmı online eğitimin gelişim açısından sakıncalı olduğu söylemekte. Özellikle de sosyal ortamdan sıyrılmış olan bu eğitimlerin öğretim düzeyinden ileri gidemeyeceği ve gerçek bir eğitim deneyimi yaşatamayacağını söylemekte. Aynı zamanda disiplin ve sorumluluklar da denetlenemeyeceği için başarı seviyesinin düşeceğinden endişe etmekteler.

Herkes Evinden Eğitim Görecek

Online eğitim sistemi ile uzmanların bir diğer görüşü ise kişilerin eğitim ortamına daha çabuk ulaşacağı imkanını bulması. Online eğitimi olumlu bulan uzmanlar özellikle de eğitim merkezlerinden uzak oturan kişiler, bedensel engeller yüzünden eğitim hayatına devam edemeyenler ve fiziki eğitim alamayan öğrenciler için oldukça olumlu bir gelişme olduğunu belirtmekteler.

Gelişen bilgi teknolojileri sayesinde artık bir yerde gerçekleşen bir eğitim, seminer, kurs ve bilgilendirme amaçlı her toplantı anında binlerce kişiye ulaşmakta ve kişiler istedikleri zaman diliminde bu bilgilere ulaşmaktadır. Şimdilik sadece birkaç branşta olan online eğitim sisteminin zamanla tüm eğitim öğretim sistemine gireceği tahmin ediliyor.

Dünyada birçok ülkede uygulanan online eğitim sistemi kullanıcılarından tam not alırken ülkemizde de hızla yayılmaya başladı. Eğitim kurumları alt yapılarını online eğitim sistemine taşıyarak öğrencilerine daha hızlı ve daha kaliteli eğitim vermeyi amaçlıyor. Önümüzdeki yıllarda daha çok rastlayacağımız online eğitim sisteminin getirileri uygulandığı zaman daha iyi anlaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir