Resmi Tatiller Nelerdir?

            Resmi tatil; ülkede dini, kültürel ve milli öneme sahip günlerde kamu kuruluşlarına ve okullara kısa bir süreliğine verilen tatildir. Resmi tatiller yasalar ile belirlenmektedir ve tatil süresi 1-5 gün içerisinde olmaktadır.
 
            Türkiye’de toplam olarak 7 adet resmi tatil bulunmaktadır. Bu tatillerin süresi toplamda 15 günü bulmaktadır. Ülkelerde resmi tatillerin hemen hemen hepsi dini ve milli bayramlardan oluşmaktadır.
 
Türkiye’de Bulunan Resmi Tatiller
 
Yılbaşı

            Her yıl 31 Aralık gecesi kutlanan ve gece 00.00’dan sonra bir sonraki yıla geçilen gündür. Dolayısıyla her yıl, yeni yılın ilk günü resmi tatil olur. Miladi takvime göre tüm ülkelerde bu resmi tatil verilmektedir.
 
Kurban Bayramı

            Her yıl  Müslümanların yerine getirmekle yükümlü oldukları kurban kesme olayı gerçekleşir. Bu bayramda  kuruluşlara ve okullara 4 gün tatil verilmektedir.
 
Ramazan Bayramı

            Ramazan Bayramı’nın sonrasında bir günü şeker dağıtılmaya ayrıldığı için Şeker Bayramı olarak da bilinir.  Şevval ayının ilk üç günü kutlanılan bir bayramdır. Bu bayramdaki inanışa göre küs kalmak gibi durumlar günah olmaktadır.
 
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

            23 Nisan 1923 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden sonra, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen çocuk bayramıdır. Atatürk’ün ilanından sonra her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.
 
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

            Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde milli egemenliğe adım atarak Samsun’a çıkmıştır. M. K. Atatürk bu günü gençlere armağan etmiştir. O günden sonra her yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.
 
Zafer Bayramı

            30 Ağustos hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her yıl kutladığı resmi bir bayramdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Başkumandanlık Meydan Muharebesini kazandığımız tarih olarak bilinmektedir. Yasaların kabul ettiği resmi tatillerin arasında yer almaktadır.
 
Cumhuriyet Bayramı

            29 Ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyeti ilan etmiştir. Atatürk’ün ilanından sonra her yıl 29 Ekim Cumhuriyet’in İlanı olarak kabul edilir ve kutlanır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir