Seyret, Dinle İzle ve Güzel Konuş, Başar

Etkili konuşmak fark yaratır. Kim istemez ki güzel ve etkili konuşmayı ? Genel olarak her insanda görülen ortak sıkıntıdır güzel konuşabilmek.

Bir cümleden sonrasını getirmek yorar insanı , dili tutulur konuşamaz.  Hele birde toplum ortamında ise  söz bana düşmesin diye endişelenir durur..
Oysa her insanın gönlünde yatar ‘güzel konuşmak’ meramını güzel ifade edebilmek.

Liderler güzel konuşanlardan çıkar genelde. Çünkü düşüncelerini iyi anlatırlar.. İkna kabiliyetleri yüksektir..Ve başarılı olurlar.

Sınıfta güzel konuşan öğrenci başarılıdır. Sorunun cevabını bilen her öğrenci parmak kaldırmaz , hele lise dönemlerinde sınıfın ortasında  bir konu hakkında düşünceleri paylaşmak yorar insanı..
Oysa  hepimiz güzel konuşabiliriz.

Uzun uzun dil kurallarından bahsetmeyeceğim.. İyi bir gözlem ve iyi bir dinleyici olmak kaydıyla farkında olmadan güzel konuşanlar kervanına katılabiliriz.
Yılların politikacısı hatip bir siyasetçi güzel konuşmasını  iyi bir radyo dinleyicisi olmasına bağlamıştı. Usta spikerlerin haberlerini dinlemekle kalmaz konuşmalarındaki akıcılığa ve kelimelere de dikkat eder ve zaman içerisinde aşinalık kazanır. Ve iyi bir konuşmacı olur.

Normal şartlarda 100- 150 kelime ile konuştuğumuz söylenir. Bu kelimeler gündelik hayatımız için yeterli olsa da  iş bulmada , iş büyütmede , bir iş toplantısına katılmada veya bir işe başlamada yeterli olmamaktadır.

Evde sesli olarak gazete ve dergi, kitap okumak,bilinçli olarak diksiyonu düzgün TV ve radyo kanallarını dinlemek konuşmamızı farkında olmadan güzelleştirecektir.
Konuşmalardaki bağlaçlara dikkat etmek , yüksek sesle tekrar etmek dil aşinalığı sağlayacaktır.

Evet güzel konuşma üzerine yazılarım devam edecek. Ama bir sonraki yazıma kadar şu kelimeleri fırsat buldukça tekrar etmenizi istiyorum.
1.    Öncelikle   ( 30 defa tekrar edin )
2.    Dolayısıyla ( 30 defa tekrar edin)
3.    Her ne kadar  ( 30 defafa tekrar edin)
Görüş düşünce ve tecrübelerinizi paylaşmanız dileğiyle ..

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir