Sgk Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu İşleyişi

            Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sigorta ve emeklilik bilgilerinin yer aldığı belgeye SGK hizmet dökümü adı verilir. Bu belge ile  sosyal güvenlik kurumuna bağlı çalışanlar emeklilik günlerine ne kadar bir süre kaldığını, prim gün sayısını, ilk sigortalı işe giriş çıkış tarihini, SSK prim ödenen gün sayısına ve her ay ne kadar ödendiği gibi bilgilerine ulaşabilirler.
Vatandaşlar, sigortalarının devam edebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna her ay düzenli olarak sigorta yatırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılan prim ve sigortalar kaza ve hastane masraflarının karşılanmasını sağlamaktadır. Yatırılan prim ve sigortalar tamamlandığında ve vatandaşın emekli yaşı geldiğinde emekli olma hakkı kazanırlar.
Türkiye Cumhuriyeti emekli olan vatandaşlara SGK Kurumu aracılığıyla emekli maaşı bağlar.

SGK Dökümüne Nasıl Ulaşılır?

            Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışanlar, SGK döküm belgesine kuruma bizzat giderek veya İnternet üzerinden online olarak E-Devlet uygulaması ile ulaşabilirler.
E-Devlet sistemine farklı giriş yöntemleri bulunmaktadır. Sizin için uygun olan seçeneği tercih ederek E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır:

-Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (T.C. no) ve E-Devlet şifreniz ile giriş yöntemi
-Mobil imza ile giriş yöntemi
-Elektronik imza ile giriş yöntemi

E-devlet Şifresi ile SGK Dökümüne Ulaşma

            E-Devlet ana sayfasına giriş yapıldıktan sonra, T.C. kimlik no ve E-Devlet şifresi yazılarak sistem içerisine giriş yapılır. Eğer,  E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa, size en yakın PTT’ye bizzat giderek ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki”  olduğuna dair ibare bulunmalıdır.) 2 TL karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz.

            E-Devlet şifresini 15 yaşını doldurmuş vatandaşlar talep edebilir. İlk şifre alımı 2 TL olurken, şifrenin unutulması ya da başka biriyle paylaşılması gibi farklı sorunlardan bir kez daha talep edilmesi halinde 4 TL ücret karşılığında şifre verilir.

            Sisteme şifre ile giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun alt seçeneklerinden 4A hizmetleri altından 4A hizmet dökümü seçeneğinden belgeye ulaşılabilir.

Mobil İmza ile SGK Dökümüne Ulaşma

            T.C. kimlik numarası girildikten sonra, sistemde kayıtlı olan cep telefonu numarası girilir. GSM operatörü de seçildikten sonra sisteme giriş yapılır.

Elektronik İmza ile SGK dökümüne Ulaşma

            Size ait olan elektronik imzanız ile giriş yapmanızı sağlar. 5070 sayılı kanun gereğince e-imzanın ıslak imza yerine geçeceği kararlaştırılmıştır. Elektronik imza bir akıllı kart üzerine tanımlanarak ulaştırılır. Kart bilgileri ve imza bilgileri eşleştirildikten sonra sisteme giriş yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir