Sınavda Hızlı Okumak için İpuçları

 Yıl 2015..YGS ,LYS ve diğer sınavlar hızla yaklaşıyor. Teog sınavları kapıda.

Her sınavda olduğu gibi sınav öncesi öğrencileri tatlı bir heyecan sardı.

Sınavlarda genel olarak sıkıntı çekilen konulardan birisi de hızlı okuma dır. Eğitilmemiş gözlerle okuma hızımız sınırlıdır haliyle anlamamızda sınırlı olacaktır.

Normalde dakikada 200-250 kelime okuruz ancak 750 kelime akışıyla düşünürüz.

Okuma hızımızı ikiye katlayarak düşünme hızına ulaşmalıyız ki daha kolay anlayalım. Sınırlı sınav sürelerinde daha çok soru çözebilelim.

2005 yılında özel bir dershane de 200 e yakın öğrenciye 1 hafta gibi bir sürede hızlı okuma semineri verdim. Sonuç süperdi. Öğrenciler teknikleri görmüş uygulamış ve bir çoğu sınava entegre etmişti.

Hızlı Okumak için İpuçları

1. Halk Eğitim Merkezleri ızlı okuma eğitimi veriyorlar.Ancak hızlı okuma eğitimini almadıysanız hemen bir hızlı okuma kitabı almalısınız. Hemen şimdi.

2.   Yol tariflerinde varacağınız hedef için onlarca deneme yapmazsınız. Bir kerede varacağınız hedefe ulaşırsınız. Aldığınız kitaptaki teknikleri hemen denemeye başlayın. Bir iki gün içerisinde hızlı okuma tekniklerine hakim olursunuz.

3.   Dudak okuması yapıyorsanız hemen bu alışkanlığı bırakın. Beyin hızına erişmenize engel olacaktır.

4.   Altını çizerek okumayı hemen bırakın. Sizi yavaşlatacaktır. Konu anlatımlarında metinlerin altını çizebilirsiniz ama sınavda sizi yavaşlatacaktır.

5.   Okurken kelime tekrarı yapmaktan kaçının. Bir süre dikkat ederseniz kendiliğinden kaybolacaktır.

6.   Hızlı okuma kitabındaki göz egzersizlerini bir hafta boyunca yapın. Gece yatmadan önce bir iki dakika ve sabah kalkınca bu egzersizleri mutlaka yapın.

7.   Sınavda bazı kelimeleri yüzlerce defa tekrar etmekteyiz. Aşağıdakilerden , kelimesi gibi. Hızlı okuma teknikleri aynı kelimeleri defalarca okumanızı engelleyecektir.

Hızlı okuyanlar hızlı öğrenip , hızlı anlayıp bir adım önde gidiyorlar.

Gerçek bir hikaye.

Yaşamın sıfır noktasındayken hızlı okuma kursuna gider. Psikoloji ile ilgili konularda iki sene içerisinde 700 e yakın kitap okur. Ve iki kitap yazar.

Şimdi mi?

Kitapları milyonlar satan bir kişisel gelişim uzmanı. Anthony Robbins. Kitapları bilirsiniz , İçindeki Devi Uyandır ve Sınırsız Güç.

Evet hala bir hızlı okuma kursuna katılmadıysanız hemen bir kitap almalı ve teknikleri öğrenmelisiniz.

Eğitimci Fatih Bircan

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir