Tarım Kredisi Nasıl Çekilir?

            Tarım kredisi bir çok bankanın çalışmak istediği bir dal. bundan yıllar önce sadece devlet bankasından verilirken bu kredi, şimdi farklı bir kaç özel banka tarafından da verilmektedir. Tarım kredisi kişinin resmi olarak devlete belgelediği üretimden sağladığı net gelirine göre hesaplanmaktadır.

            Bankalar krediyi verirken tapu bilgileri ve çiftçi ruhsat belgesinin fotokopilerini ister, inceler bir sıkıntı yoksa kredi onaylanır. Ödeme zamanları ise hasat zamanından sonra ürünün satışı da hesaplanarak ödeme planı çıkarılır. Çiftçi kredisinin en önemli özelliği ise ödemelerin yılda bir kez yapılmasıdır. Dolayısıyla çiftçi daha rahat hareket edebilmektedir. Peki, Tarım Kredisi Nasıl Çekilir
 
             Eskiden olduğu gibi sadece devlet bankası bu kredi imkanını sağladığında uzun kuyruklar oluşuyordu ve tabi kredinin çıkıp çıkmama süreci de eklenince üzerine sıkıcı ve zor bir süreçti. Şimdi özel bankaların da buna eklenmesiyle işler daha rahatladı ve kuyruk beklemek en azından bitti. Ayrıca bankalar müşteri çekmek için daha uygun kredi vermek için çeşitli kampanyalar da yapıyorlar.

            Bu durum da krediyi veren de alanda mutlu oluyor. Geriye kalan iyi bir hasat zamanı ve ürünleri paraya çevirerek kredi taksitini ödeyebilmek. Çiftçi kredisi üreticiyi kalkındırmak için hedeflenmiş çok iyi bir proje. Bu krediler sayesinde insanlar daha rahat, gübresini, sulamasını, tohumunu vs. düşünmeden üretimlerini yapacaklar. Ayrıca tarım kredisi alırken geçmiş yıllarda ki kredi notunuz da çok önemli.

            Eğer siciliniz de herhangi bir şer noktası varsa krediniz onaylanmayabilir. Bir de kefil istiyorlar. İstenilen kefilin de sicilinin temiz olması gerekiyor. Dolayısıyla herkes kendini garantiye alıyor. Tarımdan bir gelir etmelisiniz ki krediniz onaylanabilsin. Ne ekip biçtiğiniz, kaç yıldır bu işi yaptığınız ve kaç dönüm kullanılabilir arazinizin olduğu, ne kadarını ekiyorsunuz sorularının cevabı bankalar tarafından önemlidir. Bir de sağlam kefil buldunuz mu tamamdır bu iş.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir