Tartan Evi Karaman

Kişisel blog sitem için Karamandan güzel bir gezi yazısı. Yine bir temmuz sıcağında, bu günkü yolculuğum Tartan Evine. Karaman’da meşhur kültürel mekanlarımızdan birisi. Osmanlı zamanından günümüze havasını bozmamış güzel bir ev, bir güzel konak.

Tartan evi Karaman merkezde yer alıyor. Araboğlu Camisinin hemen karşı sokağından aşağıya doğru inip tarihi hamamın önünden sağa dönebilirsiniz. Ya da  merkeze doğru olan sokaktan aşağıya inip hemen üzerine varabilirsiniz. Önünde büyük bir araba parkı var. Belki de her gün arabanızı park ettiğiniz bir alan.

Tartan evine bir Osmanlı evi demek mümkün. Merkeze gelenlere konaklık etmiş, aş pişip hayır dualar almış güzel bir konak.

Kapıdan girer girmez havası sizi etkiliyor. Pencereler, süslemeler tamamen korunmuş. Ortada büyük bir salon var. Köşelerde odalara açılan kapılar mevcut. Döşemeler tamamen otantik. Günümüzdeki bilindik ev döşemelerine benzemiyor.

Yastıklar, yer minderleri, halılar ve tarihi mutfak eşyaları görülmeye değer. Dekoratif süslemeler yine tarihin altın sarısı sayfalarından esintiler sunuyor.

Sevdim bu evi. Keşke odamın birisi bu tarz olsa demekten kendisini alamıyor insan. Evde gezerken günümüzün teknoloji nimetlerinden tamamen arındığımı hissettim. Karamanlı iseniz bu evi mutlaka gezmelisiniz. Ya da yolunuz Karamana düşerse gezmeden ayrılmayın derim. Misafirperver bir ailenin günümüze aktarabildiği ve halkımızın gönülden sahip çıktığı bir mekan burası.

Evi gezerken duvarlarda, köşe başlarında eskiden kullanılan eşyalar dikkatimi çekiyor. Günümüzün pratik ama bir o kadarda yapay eşyalarının arasında insana farklı bir duygu yaşatıyor Tartan Konağı. Çocukları, öğrencileri mutlaka getirmeli buraya. Tarihle görsel olarak birebir karşı karşıya kalmaları etkili ve anlamlı olacaktır.

Selam ve saygılarımla.

26.07.2018 Fatih Bircan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir