Tatilde Nasıl Ders Çalışılır?

            Tatilde verimli ders çalışabilmek istiyorsanız, üç önemli noktaya dikkat etmelisiniz. Bunlar; planlı olmak, ders çalışma ortamınızı ayarlamak ve kendinizi bunaltmadan çalışmaya motive olmaktır. Çoğu öğrenci tatili, daha çok uyumak, daha çok oyun oynamak ve daha çok dizi/film izleyebilme şansı olarak görürken, siz tatili ders çalışabilme ve eksiklerinizi en iyi şekilde kapatabilme şansı olarak görürseniz yapmanız gereken şeyler oldukça basittir;

Planlı Olun;

            Eğer tatilde ders çalışmanızdan tam bir verim almak istiyorsanız, yapacağınız ilk iş hangi derslerden hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirlemektir. Bu sizi boş ders çalışma zararından kurtaracaktır. Öğrenci olarak genel olarak yaptığımız bir şey varsa, o da hepimizin bildiğimiz konulara çalışıp bilmediklerimizi sürekli ertelemektir.

            Tatil, eksik olduğunuz konuları tamamlayabilmeniz için en güzel fırsattır. Eksik olduğunuz konuları not ettikten sonra kendinize, sizi fazla yormayan ama aynı zamanda o gün içerisinde hedeflediğiniz konuları çalışabileceğiniz güzel bir program çıkarın. Bu program sizin gününüzün daha dolu ve verimli geçmesinde büyük bir rol oynayacaktır.

Çalışma Ortamınızı Düzeltin;

            Ders çalışmak ne kadar disiplin ve planlı olmaya bağlı olsa da ders çalışma ortamınız da ders çalışma isteğinizi oldukça etkiler. Size ait ya da değil, ders çalıştığınız ortamları ferah ve boş yapmaya özen gösterin. Genellikle beyazın hakim olduğu bir masa düzeni sizi hem rahatlatır hem yormaz. Dağınık bir masada çalışmak hem aradığınızı bulmakta zaman kaybettirdiği gibi hem de içinizde zaten zor oluşan ders çalışma azmini de kırabilir. Bu yüzden, masanızın üstünde yapabildiğiniz kadar az eşya bırakmaya dikkat edin. Hatta ders çalışırken kokulu bir mum bile yakabilirsiniz!

Motive Ol!

            Belki de ders çalışmak için gerekli olan en önemli unsur motive olabilmektir. Sizi neyin, nasıl motive ettiğini bulun. Sizi ders çalışmaya iten o küçük kırıntının ne olduğunu her zaman kendinize hatırlatın. Kendinizi  motive eden sözleri küçük not kağıtlarına yazıp, ders çalıştığınız ya da uyandığınızda görebileceğiniz noktalara yapıştırmanız bile motive olmak için yapabileceğiniz en küçük bir adımdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir