Türkiye bal üretimi açısından çok şanslı

Bu gün kişisel blog sitemde baldan bahsedeceğim. Aile mesleğimizin arıcılık olması hasebiyle bal hakkında sıkça bahsedeceğim.

Türkiye bal üretimi açısından şanslı bir ülke. Dünya daki bal üretiminin önemli bir kısmını ülke olarak karşılıyoruz. Bu güzel memleketimiz arıcılık sektörü açısından çok hareketli. Özellikle son yıllarda ana arı kullanımının artması ile sektör hızla gelişme gösteriyor.

Bal donar mı?

Evet çiçek balı donar. Arıcılar genelde donmayan baldan korkarlar. Kışın toptan bal satılacağı zaman balın donması önem arz eder. Eğer kış şartlarında çiçek balında hiç bir kristalize olma belirtisi yoksa şüphe uyandırır. Ama son yıllarda arıcılık haberleri ile artık herkes balın donmasına alıştı.

Bal donarsa ne yapmalı?

Petek balın donması sıkıntılı bir durum. Ama süzme ballarda da sıkıntı yok. Kabı ile birlikte sıcak suyun içerisine koyduğunuz zaman eski halini alacaktır. Ülkemiz balları çok kalitelidir. Gezgin arıcılık yapıldığından farklı çiçeklere ait bal üretimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bal Siparişi

Yıllardır aile işi olarak Toroslarda bal üretimi yapmaktayız. Geçtiğimiz sene ürettiğimiz ballardan tahlile gönderdik. Sonuçlar gayet güzel çıktı. Toroslar endemik bitki çeşidi açısından çok zengin. Haliyle Toros yaylalarının balı çok değerli. İletişim bölümünden bal siparişi için bilgi almanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir