Ülkemizde artık her ev oxford oluyor

Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir zamanda yaşıyoruz. Düşündükçe zaman zaman aklıma gelir. Günümüzün güzel şartlarında ulaşıma elverişli yollarımızın olması bile bir çok işi başarmamız için yeterli.

İş görüşmelerine zamanında ulaşabilirsiniz. Sipariş verdiğiniz ürünler  zaman kaybına uğramadan elinize ulaşır. Bir başka şehre firmanız için görüşmeye daha çabuk gidebilirsiz.

Günümüz teknolojisi o kadar ilerledi ki – ve ilerliyor –  insan zamana yetişmekte zorlanıyor. Bilgiye ulaşmak ve kullanmak an meselesi..

Bakkal Amca adında zamanın meşhur bir türküsü vardır. Belli ki evlerde yokluğun kol gezdiği zamanda yazılmış. Evde un var ama çorba yapacak yağ yok. Un , yağ var maalesef şeker yok.. Ve bunların hepsi mahallenin bakkalında var.

Bakkalın önünde oyun oynayan çocukların helva canı istiyor. Nerede o zamanlar cipsler çikolatalar. Evde annelerine diyecekler yokluk diz boyu.. Bakkala da hayret ediyorlar her bir ürün var helva yapıp yemiyor.. Tabii bunlar benim yorumum olsa da yokluk zamanında yazılmış bir türkü oldu kesin gibi..

Bakkal Amca Türküsü
Bakkal amca bakkal amca (Ne var)
Yağın var mı?  (Var var)
Unun var mı? (Var var)
Şekerin var mı?  (Var var)
Ne duruyorsun?  (Ne yapayım)
Helva yapsana helva yapsana
Helva yapsana vay vay helva yapsana..

Evet zaman helva yapma zamanıdır. Çünkü artık evlerimiz teknoloji üssüne döndü. Her ev Oxford olma yolunda hızla ilerliyor.
Türkiye’mizde tablet pc lerin dağıtımına başlandı. On yıllık süreçte 50 milyon bilgisayar dağıtılacak gibi..

Bu imkanları iyi kullanmamız gerekiyor. İnsanlığa ve doğaya faydalı projeler için kolları sıvama zamanı.

Daha birkaç yıl öncesine kadar yolda telefonla konuşan birisini gördüğümüzde  ‘iyi ki bir telefonu var’ diye düşünülürdü..

Artık her elde bir telefon ve telefona bakan gözler internet sayfalarında geziniyor.
Değerini kıymetini bilebilirsek günümüz insanlığı için çok güzel bir nimet..
Evet zaman helva yapma zamanıdır. Un da var, şeker de , yağ da..

Eğitimci Fatih Bircan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir