Vazgeçme

Hedefe kitlenmiş bir yürek vazgeçmeden azimle, sabırla yoluna devam etmelidir.

 

Çinli bir öğrenci derslerinde başarısızlığa uğrar. Birkaç defa denese de ümidi kalmamıştır. Eğitim hayatını devam ettirmeyecektir. Tam bu esnada  fakir bir kadın görür. Elinde kalın bir tel , sabırla iğne yapmaya çalışmaktadır.

Kadının bu sabrı genci heyecanlandırır , cesaret verir ve yeniden kitaplarına döner. Bu genç devrin ünlü bilginlerinden birisi olur.

Sabırla atılan kararlı adımlar zafere götürür. Kısa yoldan pes etmek bir ömür sürecek olan sıkıntılı günlerin habercisidir.

Bir atasözünde dediği gibi : ‘ Yuvarlanan taş yosun tutmaz.’ Bilinçli olarak geçen her günümüz bir önceki günden daha iyidir , iyi olacaktır. Gönül hep ileriye sevdalı olduğu için belki kazanımlarının farkında olmayacaktır ama sabır olduğu sürece hedefe ulaşmak yakındır.

Kaplumbağa yavaş olsa da hedefine tavşandan önce varmıştır. Küçük adımlar atsada  sürekliliği ve sabrı elden bırakmamıştır.

Burke bir sözünde : “Asla ümitsizliğe düşmeyiniz. Fakat düşseniz bile çalışmaktan geri kalmayın diyor.

Büyük düşünüp küçük adımlarla sabırla vazgeçmeden  yola çıkmak hedefimize varmamızı kolaylaştıracaktır.

Okumayı yeni öğrenen bir çocuk tüm harfleri aynı anda öğrenip okumaya başlamaz. Küçük adımlarla başlar , hızlanır ve güzel bir okuyucu olur. Bu basit örnek bile hayat yolculuğunda hedeflerimize ulaşmamız için bize yeterlidir.

İyi bir koşucu olsak da tavşanın yaptığı hatayı yapmayacağız. Her geçen gün daha iyi çalışarak yeteneklerimizi geliştireceğiz.

Yazan: Fatih Bircan

İşinizde Pratik başarı Yolları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir