Windows Batarya Ömrü Nasıl Arttırılır?

Batarya Ömrünü Arttırmak İçin Neler Yapmalıyız?
 
             Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte teknolojik ürünlerin kullanımı da arttı. Bu artan kullanım bazı sorunları da beraberinde getirdi. Bu sorunlardan birisi de bataryanın ömrünün bize yetmemesi. Şimdi ise bahsedeceğimiz konu ise tam bununla alakalı. Bu makalemizde sizlere bataryanın ömrünü nasıl arttırabileceğimizi anlatacağım. O zaman nasıl bataryamızın ömrünü arttırabileceğimizi anlatmaya başlayayım. Peki, Windows Batarya Ömrü Nasıl Arttırılır
 
 Bataryamızın ömrünü birden çok yöntemle arttırabiliriz. Bu yöntemler:
 
             Başlat menüsüne giderek Pil Tasarrufu Ayarları şeklinde bir arama yapacağız. Sonra ise yapmamız gereken karşımıza çıkan sonuçta bilgisayarınızın şarjı yüzde kaç olduktan sonra pil tasarrufu moduna geçtiğini gözden geçirip öğrenmek. Bunu öğrendikten sonra bir önceki sayfaya giderek hangi uygulamaların daha çok pil tükettiğini görebilirsiniz.

             Daha sonra başlat menüsüne giderek Güç ve Uyku Ayarlarını bulup buradan bilgisayarınızın boşta kaldığı zaman içerisinde monitörünün kapanmasını ve uyku moduna geçmesini sağlayarak bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Hatta bununla kalmayıp Ek Güç Ayarlarına tıklayabilir ve bilgisayar ile ilgili güç tasarrufu ayarlarını da yapılandırabilirsiniz.
 
             Bataryanın ömrünü uzatmak için onu uçak moduna da alabilirsiniz. Bu işlemi bildirimler simgesine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, sizin bilgisayarınızın hem Wİ-Fİ, hem de bluetoothunu kapatacaktır. Bu şekilde de bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz.
 
             Bataryanızı uzatmanın diğer bir yolu da bilgisayarınız şarj olurken gelen güncellemeleri almasını tercih etmenizdir. Aksi takdirde, güncelleme yaparken de bataryanızın ömrünü kısaltmış olacaksınız.
 
             Müzik dinlerken ya da video izlerken sessiz bir ortam oluşturup orada müziğinizi dinleyerek ya da videonuzu izleyerek de bataryanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Çünkü sessiz bir ortamdayken müzik veya videonun sesini en aza indirirsiniz ve buda size bataryanızı daha uzun süre kullanmamızı sağlar.
 
             Son yöntem ise, bilgisayarınıza bağlı olan ama kullanmadığınız USB, hafıza kartı gibi ne kadar çevre birimi varsa çıkarın. Bu sizin bataryanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Umarım yararlı bir makale olmuştur.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir