Ya birileri yapamazsın deseydi !

Hani bazen bir şey olur hayatınızda bir şeyler değişmeye başlar. İşte beni etkileyen , hayatıma yön veren başarı  hikayelerden bir tanesi.

Eğitim hayatım boyunca birkaç kitapta karşılaştığım güzel bir başarı hikayesi. Birileri başaramayacağınızı söylerse , kendinize güveniyorsanız aldırmayın. Başaracağınıza inanarak yolunuza devam edin.

Ya birileri yapamazsın deseydi !

Berkley, California Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisiydim. Her zaman ki gibi sınıfa geç girdim. Tahtadaki iki soruyu, ev ödevi sanarak defterime geçirdim. O akşam soruların üzerinde çalışırken bunun şimdiye kadar profesörün verdiği en zor ödev olduğunu gördüm.

Her gece başaramasam da, sırayla her iki problemin üzerinde saatlerce çalıştım. İnat etmiştim. Yine bir gece çalışırken beynimde bir şimşek çaktı. Her iki problemi birden çözdüm. Ertesi gün cevapları okula götürdüm. Profesör masanın üzerine bırakmamı söyledi. Masanın üzerinde kâğıttan bir tepe olmuştu. Benim kâğıdımın bunların arsında kaybolacağını düşünüp sıraya üzülerek oturdum.

Altı hafta sonra bir Pazar sabahı kapının vurulması ile uyandım. Kapıda profesörü görünce dondum kaldım.

‘Gerorge, George!’ diye bağırıyordu. Problemi çözmüşsün.

Tabi ki, diye cevap verdim. Çözmem gerekmiyormuydu hocam?

Profesör tahtaya yazılmış olan iki problemin ev ödevi olmadığını, dünyanın önde gelen matamatikçilerinin şimdiye kadar çözmemiş oldukları iki ünlü problem olduğunu açıkladı. Birkaç gün içerisinde ikisini birden çözebildigime inanmıyordu. Eğer birisi bana onların iki ünlü çözülmemiş problem olduğunu söyleseydi, sanırım onları çözmeyi denemezdim bile.

Yapabileceklerimize sınır koyan düşüncelerimiz , inançlarımız..Başaramam diyorsan dünya bir araya gelse başaramazsın..

Yazan : Fatih Bircan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir