Ya düzgün oyna ,ya da terket

Çocuklar bahçede top oynuyorlar. Oyun ile doyasıya eğlenip keyif yapıyorlar.

Oyunda bir kural var. Düzgün oynamazsan elenirsin ve oyun dışı kalırsın.

Herkes kuralına göre oynamak zorunda , yoksa oyuna almazlar. Oyun demek kural demek.

Oyunlarda kural olduğu gibi kurallar değişebilir. Kısalabilir veya yeni maddeler ile oyun kuralı değişebilir. Oyun kurucunun elinde. Oyuncu sayısına göre de oyunu değiştirebilir. Canı sıkılırsa oyunu bozar.Oynamaz… Oynamak istemeyenleri mağdur eder.

Evet dünya hayatı da bir bakıma oyunlar kümesi. Herkes dünya düzenine ayak uydurmak zorunda. Nefes alınıp verildiği sürece bir kural zinciridir gider hayatımızda. Aldırma diyemezsin. Çalışmayacağım diyemezsin. Yemek yemeyeceğim  diyemezsin.

Oyunda bazen kuralları değiştirebilirsin elbet. İraden var. Daha çok çalışmalıyım diyebilirsin. Veya çok param var sıkıldım deyip dağıtabilirsin. Beş parasız kalabilirsin, senin elinde.

Ama..

Güneş bu gün doğmasın diyemezsin. Doğmazsa felaketin olur. Sabah olmasın, mevsimler oluşmasın diyemezsin. Yoksa ölürsün. Evet oyunun bir kuralı var ve güneş her gün doğar. Yağmur yağmazsa felaketin olur. Çok yağarsa felaketin olur. Az yağarsa felaketin olur…

Güneş ısıtır seni..Belirli bir kural çerçevesinde gönderir sana ışınlarını. Az gönderse donarsın. Fazla gelse yanarsın.

Ve yaratıcı oyun kurucu olarak bir gün güneş doğmasın demez. Artık yağmurlar yağmasın demez. Dünya kuruldu kurulalı aynı düzen içerisinde sana ve doğaya hizmet eder.

Ve sen bir gün olupta bu gün güneş doğmasa halim nice olur demezsin.Bilirsin ki güneş doğacak. Ve yaşam oyunu kaldığı yerden devam edecek.

Allah nefes alıp verdiğimiz şu oyun dünyasında bize iyi bir oyuncu olmayı , hayatın amacını ve gayesini daha iyi anlamayı nasip etsin.

Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir