Yarıyıl Tatili Kaç Gün Sürüyor?

            Tatil her öğrencinin vazgeçilmez sevdasıdır şüphesiz. Öğrenciler bir an önce hafta sonu gelsin, hemen yarıyıl tatili olsun ya da yaz tatili hiç bitmesin ister. Tabi bu mümkün değildir, muhakkak ki tatiller de bir şekilde biter. Aslında bu hayaller sadece öğrenciler için de geçerli değildir. Her insan az da olsa tatili sever, onun keyfini doyasıya çıkarmak ister. Yaz tatili, öğrenciler için en uzun ve en sevilen tatildir. Yarıyıl tatili ise yaz tatili kadar olmasa da yine diğerlerine göre uzundur ve iki dönem arasında öğrencilerin dinlenmesini sağlar. 

Yarıyıl Tatili Ne Zamandır? 

            İlköğretim ve liselerde yarıyıl tatilleri genel olarak Ocak ayında olur ve iki hafta sürer. Ülkemizde on beş tatil olarak da anılmasının sebebi tatilin süresidir. Çoğunlukla Ocak ayını sonlarında başlayan bu tatil, Şubat ayının başlarında biter. Her yıl aynı tarihte başlayıp bitmez. Eğitim öğretim yılının planlamasına göre değişiklik gösterir. 

Üniversitelerde Yarıyıl Tatili

            Her üniversite için tatil zamanları ve süreleri aynı olmaz. Bazı üniversitelerde yarıyıl tatili bir ay veya daha fazla sürebilirken bazılarında bu süre liselerdeki gibi iki hafta, bazılarında ise üç hafta olabilmektedir. Bu durum üniversite yönetimine, ders ve sınav planlarına göre değişkenlik gösterir. Tatilin başlangıç tarihinde de yine farklılıklar vardır. Her üniversitenin kendine göre sınav programı vardır. Bir kısım üniversite, iki vize ve bir final yaparken diğer bir kısım bunu tek vize ve tek final olarak uygular. Bu durumlardan ötürü de sınav zamanları, ona bağlı olarak da tatil zamanları değişir. 

            Öğrenciler için tatiller ne kadar vazgeçilmez olsa da tatilin büyük kısmı her zaman öğrenciye kalmaz. İlköğretim ve liselerde öğretmenler bir sürü ödev verebilir ve öğrencilerinden tatil boyunca bunları tamamlamasını isteyebilir. Ayrıca üniversite öğrencileri de tatillerini staj ve benzeri işlerle uğraşarak geçirebilirler. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir