Yavaş Okuma Teknikleri

Bu yazımızda okumamızı yavaşlatan , bizi kitaptan uzaklaştıran sebeplerden bahsetmeye çalışacağım. Günümüz şartlarında kitap ile dost olarak başarıdan başarıya koşmak mümkünken az okumamız başarı yolunda bize engel olmaktadır. Hızlı okuma dan bizi uzaklaştıran sebeplerden bazıları :

Uzanarak , yatarak okuma

Eğer kitap okumaya başladığınız zaman uykunuz geliyorsa muhtemelen uzanarak okumayı deniyorsunuzdur. Yatarak okumak göz ve boyun kaslarınızı yoracağından ilk on dakikada uykunuz gelecektir.

Dağınık ortamda okuma

İnsan yapısı geregi düzenli olmayı seven bir varlıktır. Her kim kendini dağınık gibi görse de bir başkasından isteyeceği tertip ve düzendir. Bu kendimizi iyi hissetmemiz için bir sebeptir. Tertipli ve düzenli bir restaurantta yemek yemek hoşumuza gidiyorsa tertipli ve düzenli bir ortamda okumakta hoşumuza gidecektir.

Gürültülü ortamda okuma

Gürültülü ortam beynimizi meşgul edeceğinden okumamızı engelleyecektir. Birde yavaş bir okuyucu isek kendimizi tamamen gürültüye teslim ederiz. Sakin ve sessiz ortamlarda okumayı , bilgi ednimeyi , ders çalışmayı deneyin.

Televizyon – radyo meşguliyeti

Saatlerce televizyona bakmak zamanımızı sünger gibi çekeceğinden okumaya zaman ayıramayız. Dizi izlemeyi seviyor olabilirsiniz. Her güne bir dizi ayarlamaktansa bazı günlerde kitap okumak ve ders çalışmak için zaman ayırmalsınız.

Telefon konuşmaları

Gsm şirketleri kampanya üzerine kampanya düzenlemekteler. Aylık konuşma paketleri saatleri almakta. Eğer biz tüm bu dakikaları bitirmeyi deniyorsak konuşmaktan okumaya zaman bulamayız. Üstelik sürekli telefon kafamıza yapışık olacağından ileride doğuracağı sıkıntıları göz ardı etmemek lazım.

Arkadaş toplantıları

Arkadaşlık güzeldir. Arkadaş toplantıları bir konu üzerinde çalışmaktan, kitap okumaktan uzaksa vay halimize. O zaman arkadaşlıklarımız bizi engelleyici bir sebep olarak karşımıza çıkacaktır. Özellikle gençlikte bir proje üzerinde bilinçli olarak çalışan arkadaşlar hayata atılında başarıdan başarıya koşacaklardır.

Fatih Bircan / Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir