Yunus Emre Camii Karaman

Kişisel blog sitemde Karaman ile ilgili yazılar, gezilecek yerler, metinler yayınlamaya devam ediyorum. Bir süre önce yayınladığım Demir Gömlek Türbesi ve Karaman Tartan evi çok ilgi gördü. Bu günkü yazımda Yunus Emre Camisinden ve Şairimizden bahsedeceğim. Bu seyhat yazımda Karamanda bulunan Yunus Emre Camii ile ilgili paylaşımda bulunacağım.

Yunus Emre Karaman’lıdır

Öncelikle Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sitesine girerek ziyaret edeceğim cami ile ilgili bilgi aldım. Daha sonra çıktım yola. Yine yazı yazacağım için keyifliyim. İnşallah cami imamı oradadır derken vardım. Ve birkaç fotoğraf aldım. Cami içerisinde ‘Yardımcı olabilir miyim?’ sesiyle şöyle bir toparlandım. Cami imamımız İbrahim Kılınç Hoca ders veriyordu. Meramımı dile getirdim. Çok sevindi. Ve bir cümle kurdu muhabbet esnasında. ‘ Yunus Emre Karaman’lıdır. Bende çok araştırıyorum, yeni kaynaklar bulursan bana da getir.’ dedi. İlgisinden, muhabbetinden çok mutlu oldum.

Yunus Emre’nin 1238-1320 yılları arasında yaşadığı kabul edilmektedir. Yaşadığı yerin Karaman olduğu tarihi belgelerden ve şiirlerden anlaşılmaktadır. Yunus Emre’nin yaşadığı yeri belirten belge Yavuz Sultan Selim’in ‘İl Yazıcı Defteri’ denilen resmi kayıt defteridir.

Bu belgede ismi geçen yerler Karaman’ın doğusunda ve 29 km uzaklıkta yer almaktadır. Yunus Emre’nin dedesi İsmail Hacı’nın türbesi bu yerdedir. Yunus Emre’nin Karamanoğlu İbrahim Beyden satın aldığı ‘Yirce’ isimli arazi bu bölgede yer almaktadır.

Evet lise yıllarımda Yunus Emre’nin Karamanlı olduğuna dair bende resmi evraklar görmüştüm kütüphanede. Osmanlı arşivlerinden derlenmiş evraklardı. Hocamdan biraz bilgi aldıktan sonra birkaç fotoğraftan sonra ayrıldım camiden. Yunus Emre Camii Karaman’ın kalbinde bir yer. Ulaşım çok kolaydır.

Karaman Camileri

Yunus Emre Camii Hakkında

Neredeyse her çarşıya çıkışımda önünden geçtiğim camii ile ilgili o kadar bilgi sahibi oldum ki. Karamanoğulları Devrine ait cami, Karaman Merkez, Kirişçi Mahallesinde yer alıyor.  Kesme taştan merkezi kubbeli bir yapısı var. Son cemaat yeri dört sütun üzerinde ortada oval, yanlarda yuvarlak beş küçük kubbe ile örtülmüş. Merkezi kubbenin sağında iki kemer açıklıklı, dikdörtgen planlı zikir yeri, batı duvarı bitişiğinde de Yunus Emre’ye ait türbe bulunmakta.

Yunus Emre Camii Karaman

Caminin bulunduğu mahallenin adı çok eski kaynakla Sinle Mahallesi, daha sonraki kaynaklarda ise Kirişçi Mahallesi, tekkenin adı da Kirişçi Baba Zaviyesi olarak geçmektedir.

Yunus Emre Camii

Burası eskiden türbe, cami, tekke ve mezarlıktan oluşan bir kompleksti. Esasen bu günkü cami tekkenin mescididir. Cami ve türbenin dışındaki yapılar zaman içerisinde yok olmuştur.

Yunus Emre Kabri

Yunus Emre, Taptuk Emre Hz, Yunus Emre’nin oğlu ve kızının kabri burada bulunuyor.

Yunus Emre Camii Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00

Yunus Emre Camii Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.

Yunus Emre Camii Giriş Ücreti: Ücretsiz

Nasıl Gidilir: Karaman Merkezde bulunan camii, Kirişçi Mahallesinde olup, şehiriçi minibüs ve belediye otobüsleri ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Adres

Karaman Merkez, Kirişçi Mahallesindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir