Yurtiçi Tatil Önerileri

Tatil kimisine yıllık izin, kimisine okul tatili, kimisine güneşlenme, kimisine de kayaktır. Tatil birileri için fotoğraf çekmek ve bunları sosyal medya üzerinden yayınlamaktır. Geride bıraktığımız yaz aylarında da bol bol tatil fotoğrafı yüklendi sosyal medya hesaplarına. Tatil planlarınız Avrupa’dan Asya’dan bir sürü hayal içeriyor ama bir yandan hesap kitapta euro içinden çıkılmaz bir hal alıyor ve bir diğer yanda vize problemi sıkıntı veriyorsa çok düşünmeye ve üzülmeye gerek yok, yurt içi fırsatlarımız sonsuz bir deniz. 

1-Deniz tatili

“Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir kara parçasıdır” diye öğretilmişti bir zamanlar. İşte siz de eğer uçsuz bucaksız maviliğe hayranlıkla bakıp arada tuzlu suda serinlemeyi seviyorsanız tatilinizde Türkiye’de bir yığın fırsat bulabilirsiniz. Sıcak Akdeniz’in Antalya’sından Ege’nin incisi İzmir’e ve hatta büyük şehrin yakınında olmasına rağmen Marmara’nın adalarına ve denizin çılgınının seyrine Karadeniz’in Artvin’ine kadar gidebilirsiniz. Bulacağınız tatil köyleri odanızdan sabahın ilk dalgasına yetişmenizi sağlayacaktır ya da akşam yürüyüşünüzü yaparken denizin tadını çıkaran son kuşlarla güneşe veda edebilirsiniz. 

2-Doğa tatili

Lise coğrafya dersinde gördüğünüz fiziki Türkiye haritasını gözünüzün önüne getirirseniz yeşil tonlarından kahverenginin koyusuna renklerin fazlalığını hatırlayacaksınız. O renkler yer şekillerinin alçaktan yükseğe gösterimi oluyor ve yorumu da deniz kenarındaki ovalardan dağ tepelerine doğa sevdalısı bir insan olarak görebileceğiniz birçok yer var oluyor. Dağcıların tırmanış yapabileceği, doğa yürüyüşçüleri için değişik olacak parkurların fazlalığı ya da dalışçıların keşfedecekleri sınırsız sayıda. Küçük şehir kaçamakları için bir Karadeniz yaylasını seçebilir oksijenle vücudunuza bir iyilik yapabilirsiniz ya da kaplıcaların sıcaklığına bırakabilirsiniz kendinizi. 

3-Şehir gezileri

Türkiye toprakları tarihten bu yana birçok olaya şahitlik ettiği ve eskiden beri coğrafi konumdan ötürü çeşitli uygarlıklara yol olmuş topraklar. Bu nedenle gittiğiniz en küçük bir kasabada bile değişik arkeolojik bulgulara rastlayabilir, hiç beklemediğiniz bir noktada bir tarihi olay anısına dikit bulabilirsiniz. Yakın tarihi en derinden etkileyen savaşların anısının peşine düşüp Kurtuluş Savaşı’nın imza kentlerine gidebilir ya da İstanbul gibi bir şehirde bir kültürün izlerini arayabilirsiniz. Bulduğunuz mimari değerler, müzeler, kiliseler, camiler ve daha nice tarihi doku şehrin ve ülkenin dokusunu hissettirecektir. 

4-Yemek gezileri

Türk mutfağı dendi mi tam olarak nasıl anlatırsınız? Balık mı? Kebap mı? Meze mi? Baharatlar? Neler neler… Bu yüzden de her şehrinin mutfağından birer kitap çıkarabilecek bu zengin mutfak kendi içerisinde özel gezileri hak ediyor. Bir tatlı gezisi baklavasıyla Gaziantep’ten başlanıp sütlaç uğruna Rize’de bitebilir. Mevsimine göre balığın iyisini rakının ve mezenin iyisiyle Ege’de denize nazır yemek ve mezelerin izini beraberinde kültürlerle sürmek büyük bir keyif olabilir. 

5- Festival tatilleri

Festival gezileri bundan bir beş on yıl öncesine kadar yurt dışı gezilerinde anlatılabilirdi ama yakın geçmişten bugüne Türkiye’de de yemek festivallerinden müzik festivallerine ya da tiyatro festivallerinden uluslararası sanat buluşmalarına birçok seçenek bulabiliyoruz. Bu elimizin altındaki fırsatları güzel değerlendirip bu festivallerdeki kaliteli ve lezzetli buluşmaları takip etmek değecektir. Kim bilir her zaman gitmeyi düşündüğünüz ama fırsat bulamadığınız o şehirde bir yerel lezzetler festivali bulursunuz ve bu sizin için hem festivali deneme hem de o şehri görme fırsatı olur. Belki de en sevdiğiniz grup bu yaz olacak olan rock festivalinde çıkacaktır.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir