Dijital Bakıcılar

Bilim ve teknolojideki baş döndürücü gelişme mecburen hayatın her alanını yeniden sorgulatıyor bizlere. Biryandan işimizin peşinde koşarken diğer yandan yaşantımızı gelişmelere entegre etmeye çalışmakla meşgulüz. Çocukların teknolojiyi ne zaman kullanmaya başlamaları, nasıl kullanmaları konusu da tartışılan konulardan birisi.

Artık her eve giren ve her elde bulunan akıllı telefonlar, beraberinde internet gibi dünyayı köye döndüren bir olguyu da beraberinde getiriyor. Birlikte yaşamaya alışmaya çalıştığımız internet. Çünkü nasıl kullanılması gerektiği konusunda daha tam emin olamadık. Faydalı mı zararlı mı konularını daha aşamadık Oysa çocuklarımız çoktan teknoloji ile tanışmış durumda.

Bilim hızlı gelişiyor ve geçen son birkaç yıl içerisinde dünya tarihi kadar bilgi üretiliyor. Ve 10 yıl sonrasında robotların nasıl kullanılacağı konusunda eğitimler alacağımız tartışılıyor olacak. Yapay zeka teknolojisi  bizleri çoktan takip etmeye başladı bile. Alış veriş alışkanlıklarımız, uyku düzenlerimiz, yemek yeme saatlerimiz biz hissetmeden dev şirketlerin bilgisine sunulmaya başlamış durumda.

Çocukların bizi rahatsız etmeden pc ve tv ve tabletlerle uğraşması çoğu zaman işimize geliyor. Ama kontrol dışına çıkan kullanım genç dimağlara zarar vermekten kaçınmayacaktır. Google gibi dev şirketlerin sahiplerinin çocuklarını geç yaşlarda internet ile tanıştığı sve uzak durmamız gerektiğini uzmanlar bize sürekli söylüyor olsa da farkında olmadan zaten teknoloji ile haşır neşir olduğumuz bir gerçek. Peki ne yapılmalı?

Kitap Okuyan Çocuklar

Toplum olarak kitaplarla bir an önce aramızı düzeltmeliyiz. Çünkü süper hızlı teknoloji ile ancak o zaman baş edebiliriz. Okuyan ve yazabilen çocuklarımız bir yandan çocukluklarını doyasıya yaşarken diğer yandan teknolojiyi ile mücadele etmeyi öğreneceklerdir. Üstelik ileride ürettikleri fikirlerle ülkemiz adına söz sahibi olmaktan geri durmayacaklardır. Kodlama gibi kavramlarla erken yaşta tanışan çocuklarımız lise ve üniversite yıllarında nehir gibi akan bilgiye rota çizeceklerdir. Çünkü baş edemediğimiz şu teknoloji geliştirenler hep meraklı gençler olmuştur.

Eğitim sürecinde yeni bir uygulama olan ara tatilin ilkini geride bıraktık. Yeni tatillerde kodlama kursları, fotoğrafçılık kursları, blog açma kursları, photoshop kursları, dijital okur yazarlık kursları açarak meraklı beyinlere yeni ufuklar çizebiliriz.

Fatih Bircan / Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir