E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

            E-devlet yani www.turkiye.gov.tr tüm resmi kurum ve kuruluşların yer aldığı bir devlet internet sitesidir. SGK, belediyeler, Aski, Adalet Bakanlığı vb. gibi kurumlar ve bu kurumlardan alınılabilecek dokümanları, sorgulamaları vs. içerir. Bizi bazı belgeler için kurumlara gitmekten kurtarır, kolaylık ve hızlılık sağlar. Bu hizmetlerden faydalanabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifremizin olması gerekir.

            E-devlet şifresi dağıtmaya yetkili kuruluş PTT şubeleri ve merkezleridir. Sadece fotoğraflı bir kimlikle PTT şubesine gitmeniz yeterlidir. 2 TL ücret karşılığında şifreniz kapalı bir zarfta size teslim edilir. Daha sonra bu zarftaki şifreyi wwww.turkiye.gov.tr internet sitesine girip değiştirmeniz gerekecektir. Yeni şifre büyük harf, küçük harf ve rakam içermelidir. Güvenliğiniz için ne ilk şifreyi ne de değiştirdiğiniz asıl şifreyi kimseyle paylaşmayınız.

Şifrenizi Unuttuysanız

            Şifrenizi unutmanız durumunda PTT şubelerinden 4 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz. Ya da cep telefonunuza veya e-postanıza kod göndermelerini isteyebilirsiniz. Bu konuyla daha ayrıntılı bilgiyi sitedeki Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden alabilirsiniz.

Şifreyi Neden PTT Dağıtıyor?

            PTT  bir kamu kuruluşu olduğu için ve Türkiye’nin her yerinde iş yerleri bulunduğu için kısacası güvenilirliği ve yaygın dağıtım ağı nedeniyle tercih edilmiştir. Ayrıca tecrübeli şube personeli tercih sebebidir, çünkü PTT buna benzer hizmetleri daha önce de vermiştir. Tüm bu kirterler vatandaşa kolaylık ve hız kazandırdığı için şifreleri PTT şube ve merkezleri dağıtmaktadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir