Gmail’de E-Posta Adresleri Nasıl Engellenir?

            Kullanıcılar, gereksiz kişilerden, istemedikleri firmalardan mailler alabiliyor ve çoğumuz bunları engellemek istiyoruz. Bir mail düşüyor kutumuza, bir de açıyoruz bakıyoruz ki alakasız saçma bir mail. Harcadığımız vakte yazık olduğunu düşünüyoruz çoğunlukla, hatta bu mailleri gönderen kişi veya firmaları engellemek istiyoruz.

             Peki, Gmail’de E-Posta Adresleri Nasıl Engellenir Gmail bu konuda kullanıcılarına yakın dönemde bir özellik sundu ve artık istenmeyen e-postaları engelleyebileceğimiz bir yardım sayfası açtı.
 
Engelleme İşlemleri Nasıl Yapılır?
 
            Bir e-posta adresini engellemek için öncelikle gelen e-postayı açıyoruz. E-postanın sağ üstünde aşağı doğru bakan oka basıyoruz. Göndereni engelle diyoruz. Bu işlemler sadece bilgisayarda değil telefon ve tabletlerde de benzer şekilde yapılabiliyor.
 
            Eğer bir firmanın e-posta listesindeyseniz ve istemediğiniz halde kampanya vb. amacıyla mailler atılıyorsa, gelen maile giriş yapmalısınız. Sayfayı mailin altlarına doğru dikkatlice indirin, genelde küçük puntoyla yazılan “Abonelikten çık” butonuna basın. Bazı yabancı sitelerden gelen maillerde “Unsubscribe” olarak yazılmış olabilir.
 
            Bir kişi ya da bir oluşum sizden bilgilerinizi talep ediyor ve bu durum size hiç mantıklı gelmiyorsa yapacağınız ilk iş, e-postayı bildirmektir. Hemen ilgili postayı açıyorsunuz. “yanıtla” butonunun yakınlarında bir ok göreceksiniz, o oka basıyorsunuz ve KİMLİK AVI BİLDİR butonuna tıklıyorsunuz. Bu durumda e-posta adresi yetkililere iletilmiş oluyor.
 
            Spam mailleri engelleme konusuna gelirsek, aslında spam iletiler önemli oranda internet güvenlik duvarlarına takılırlar fakat nadiren de olsa mailinize spam iletiler düşüyor olabilir. Endişelenmeyin çünkü bunun da çözümü var. Yine gelen maile gitmeniz gerekiyor.

            Maildeyken sayfanın üstlerine doğru dikkatlice bakın çünkü siyah daire içinde bir ünlem işareti göreceksiniz. Bu butona basarak spam maili yetkililere iletmiş olursunuz. Kimlik avı ve spam bildirimleriniz kaydedileceği için bir daha bildirdiğiniz adreslerden mail almayacağınızdan emin olabilirsiniz
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir