Google Nasıl Bu Kadar Başarılı Oluyor

            Geçmişten günümüze insanlık tarihi incelendiği zaman görülecektir ki insan meraklı yapısı gereği araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi sever.

            Mürekkebin bulunmasının devamında matbaaların bulunması, tekerin bulunmasıyla şimdiki arabalara kadar uzanan süreç, Kuşların uçmasını görerek onlar gibi uçmak hevesi sonucu başlayan sürecin uçakların icadıyla, uzaya mekik göndermeye kadar uzanması, daha fazla örnek verilebilir. Yani burada ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor insanlık bir şeyi öğrenme zevkine vardığı zaman o işin peşini bırakmıyor, Newton nasıl ki kafasına elma düştüğü zaman ağacın altından kalkıp başka yere gitmediyse, bu olayı araştırdığında yerçekimini bulduysa. Arşimet hamamda banyo yaparken suyun üzerinde yüzen tası diğerleri gibi umursamasaydı acaba bugün ki gemiler olur muydu işte görüyoruz ki insan araştırmaya öğrenmeye meraklı.

            Günümüze yaklaştıkça eğitimin artığını görürüz, eğitim arttıkça insan dünya hakkında daha fazla bilgi öğrenmek ister günümüze gelene kadar ki sürece baktığımızda bir bilgi öğrenmenin çok zahmetli olduğu ortaya çıkar örneğin birisi 1.dünya savaşında savaşan ülkeleri sonuçlarını asker sayısını öğrenmek istiyor ne yapıyordu, kütüphaneye gidip onca kitap arasından 1.Dünya savaşı hakkındaki kitabı buluyor o kitabı açıp okumaya başlıyordu aradığını bulana kadar bir günü geçmiş oluyordu.

            İnternet ortaya çıktığı zaman İnternet ortamına milyonlarca içerik yüklendi ve birisi bir şeyi arayacağı zaman karşımıza şöyle bir sorun çıkıyor ben bu bilgiye en kısa şekilde nasıl ulaşırım. İşte bu noktada karşımıza arama motorları çıktı.

 google nasıl bu kadar başarılı oluyor?

            Başarılı oluyor çünkü gerek sadeliği olsun gerek basit ara yüzü olsun, İnternet kullanıcıları tarafından çok sevildi bunun sebeplerinin en başında bu arama motorunu kullanmak için herhangi bir uzmanlığa ihtiyaç duyulmaması gelir.

            Google arama motorunun diğer sevilen  taraflarından biri de karışık olmamasıdır. Bir şey arayacağınız zaman siteye giriyorsunuz karşınıza sade bir arama kutucuğu çıkıyor aramak istediğiniz bilgiyi vb. şeyleri bu kutucuğa yazdığınız zaman kolayca bulmuş oluyorsunuz bazı arama motorları bu konuda yanlış yapmaktadır. Bundan şunu anlıyoruz ki İnternet kullanıcıları olarak bizim beklentimiz sade, kullanışlı ve bizi yormayacak şekilde tasarlanması önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir