Haber Sitesi Nasıl Kurulur?

            Hiçbir programa ve kod yazma diline sahip olmasanız bile, java, php, html, css gibi kavramlara yabancı olsanız dahi ulusal anlamda yayın yapan haber siteleri gibi bir haber sitesi kurabilirsiniz. Hemen şunu da belirtelim ki, gerek haber sitesi gerekse bir başka internet sitesi olsun, kurulumdan ziyade içerik üretme noktasında zorluk gösterir.

            Birçok büyük şirket bu alanda önemli çalışmalar yaparak yazılım diline sahip olmayan kişilerin kurup kullana bilecekleri projeler geliştirmiştir. Tanıtım maksatlı belli bir süre için ücretsiz, demo hesapların aça bilme imkânı sağlamıştır.

Haber Sitesinin Konusu

            Hangi konuda haberlerin olacağına yönelik bir konu seçimi yapmak sitenin büyüme hızını kısa sürede artıracaktır. Genel anlamda belirli bir alanda haberlere ilk etap da yer vermek sitenin doyurucu bir içeriğe sahip olmasını sağlayacaktır. Belirlenmiş olan konu ile ilgili detaylı haber site ziyaretçisini kısa sürede çoğalta bilecektir. Örneğin spor haberleri, ekonomi haberleri, turizm haberleri gibidir.

            Haber sitesinin konu çokluğu işgücü çokluğu anlamına geleceği için çalışan sayısının da buna paralel olarak çok olması gerekiyor. Bu noktanın dikkate alınarak, ziyaretçi ye yeterli haber konusu sunamamak tansa tek bir alan da yeteri kadar haber suna bilmek daha faydalı olacaktır.

Alan Adı, Hosting ve Şablon Bilgileri

            Her web sitesinin en önemli ayrıntılarından olan alan adı, haber sitenize uygun nitelikte olması ve ileride marka olabilecek şekilde belirlenmesinde fayda vardır. Hosting alanı büyüklüğü ve trafiği siteye çekebilecek olduğunuz kitle göz önüne alınarak seçilmeli.

            Son yıllarda kullanım kolaylığı ve kurulum aşamasında çok fazla bilgi gerektirmeyen WordPress şablonlarından seçe bileceğiniz gibi tamamen hazır haber portalı hizmeti veren internet satış sitelerini de tercih edebilirsiniz.

            Eğer haber sitesi kurmak ve bunu ücretsiz olarak yapa bileceğinizi düşünüyorsanız böyle bir düşüncenin sonuç vermeyeceğini ücretsiz verilen hizmetler ile bu alanda iş yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. Haber siteleri belli bir ücrete karşılık kura bileceğiniz platformlardır.

            Ücret karşılığında alacak olduğunuz haber sitesi materyallerini, kendi alan adınız ile alacak olduğunuz web alanınıza kurma ve işletme noktasında kod bilgisine sahip olmadan yapabileceğiniz bir iştir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir