İnternet Paketi Nedir?

            Son yıllarda internet her dakika ihtiyaç duyduğumuz bir şey haline geldi. Bilgi aktarımı, iletişim, hayatı kolaylaştırma gibi birçok alanda kullanılabilir hale geldi. Öyle ki yanımızda taşınılabilir olması gerekti ve bunun için bütün GSM operatörleri harekete geçti. Yıllar önce belli bir kullanım ücreti alındıktan sonra, o günlük ücretsiz olan internet kullanımı hakkı tanındı. Sonra giderek artan akıllı telefon üretimi ve bu akıllı telefonların kullandığı uygulamalarının birçoğunun internet kullanımı yaparak işlev kazanması kullanıcılara interneti zorunlu hale getirdi. 
  Bu süreçten sonra GSM operatörleri işe koyuldu. SMS ve konuşma paketlerinin yanına bir  internet paketi ekledi. 

Kotalı İnternet Paketi

            Bu pakette kullanıcı belli bir miktar ücret ile belli miktar ve hızda internet hakkı kazanıyor. Kullandıkça paket bitimine kadar ne kadar internet paketi kaldığı hakkında bildirim alıyor. Hızı başta belirtilen miktarda yani sabit tutulmaya çalışılıyor. Paket süresi dolduğu anda veyahut kullanıcı kotayı aştığı anda paket bitiyor ve kullanım hakkı sıfırlanıyor. 

Sınırsız İnternet Paketi
                   
            Bu pakette kullanıcı belirtilen süre boyunca sınırsız internet paketi hakkına sahip oluyor. Genelde bu paket için kullanıcıya belirli bir kullanım kotası konuluyor. Fakat bu kota bitince internet kullanım hakkı bitmiyor, yalnızca kullanıcının upload-download hızı yavaşlatılıyor. Yani kısaca internet hızı yavaşlatılıyor. Son yıllarda GSM operatörleri, sınırsız internet paketi kampanyalarını bitirmek istiyor gibi görünüyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir