Kodlama Dersi Başarılı Olur mu?

Kodlama ile çağı yakalamak mümkün. Yakın bir zamanda eğitim müfredatına girmesi düşünülen ‘kodlama dersi’ başarılı olur mu tartışılıyor. Elbet herkes kendi bakış açısı ile düşüncesini ifade edecek ancak bu işin içinde olan ve kodlamaya ihtiyacı olanlar için bu ders kaçınılmaz.

Küçük bir çip alıp yüzlerce kamyon dolusu karpuz göndermek gibi bir olay kodlama dersi. Dünyayı teslim alan teknoloji çok farklı şekillerde yoluna devam ederken Ülke olarak bu dersin gerisinde kalmak düşünülemez.

Kodlamanın eseri en güzel arabalara binip , en akıllı telefonlardan kullanıp , plazma tv ler ile hayatın akışını seyredip sonrada ne gerek var demek kodlamanın ehemmiyetini göz ardı etmek olur. Bu günlerde yerli otomobil tartışılıyor. Türkiye gibi büyük bir ülke daha yeni yerli otomobil yatırımlarına başladı ise kodlama derslerine bir an önce başlamakta fayda var. Gençlik enerjisini kullanacak arayışlar içerisinde. Ve gençlik telefonun ekranına bakıp yönetim panelinde olmadığı siteleri takip etmek istemiyor artık.

Tabletler artık dağ köylerimizde çocuklarımızın ellerinde. Ancak bu tabletleri bir adım ötesine götürmek kodlama dersleri ile olacaktır. Eskiye nazaran hayat şartlarının teknoloji ile kolaylaştığı günümüzde işin arka planında olmak ülkemizi diğer ülkeler arasında bir adım öne çıkaracaktır.

E-okul gibi devasa bir yatırım Türkiye’nin eğitim sistemine kolaylık sağlamıştır. Bu sistemin güçlenmesi yazılımcılar sayesinde olmaktadır. Bu gibi devasa başarılar sağlıktan , ekonomiye kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Ama hala maliyetleri çok fazladır. Bu işi bilenlerin çoğalması güçlü ve sağlam bir teknoloji alt yapısı ile Ülkeyi yarınlara taşımaktır.

Genelde hobi amaçlı bir çok kodlama bilen genç bulunmakta. Bu gençleri bir vizyon etrafında toplayarak eğitim sisteminde istifade edilebilir. Ki bu gençlerin başarılı projeleri milyonlar tarafından takip edilmektedir. Evet az çok bu işle ilgisi olanlar dersin önemi hakkında çok fazla şey söyleceklerdir. Çünkü genç yaşlarda alınan eğitimlerin üzerine bir tuğla daha konulabilmektedir.

Yarınlarda daha güzel ve dünyaya teknoloji satan bir ülke olmak için kodlama derslerine ihtiyacımız var.

www.fatihbircan.com

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir