Kodlama dersi ile süper öğrenciler yetişecek

Kodlama çok ilgi görmeye başladı. Son birkaç yıldır bazı Ülkeler ilkokulda ‘kodlama dersini’ gündeme almış durumda. Amaç çocukları ‘dijital geleceğe’ hazırlamak. Ve birçok Ülkede pilot bölge oluşturulmuş ve eğitim başlamış.

Güney Kore, Almanya, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde , İngiltere ve Estonya’da dersler başlamış bile.

İngiltere 2014 eylül ayından itibaren bu dersi müfredata almış. Belki pilot bölge aşamasında ama çok yakında tüm ülkelerin eğitim gündemi bu olacak gibi. Çünkü teknoloji akıl almaz şekilde ilerliyor. Türkiye olarak çalışmalar başladı sanırım ama bu ‘kodlama dersi’ hazırlıkları hızlandırılmalı ve acilen ders olarak müfredata girmeli.

Ülke olarak teknoloji ile barışık bir toplumuz. Genç nüfusumuz çok fazla ve yenilikleri hemen kabulleniyoruz. Birde gençlerimiz kodlama ile tanışırsa dünya bizden çok şey kazanacak demektir. Zararlı alışkanlıkların ilkokullara kadar indiği düşünülürse kodlama dersleri ‘meşguliyet ve yeni bir şeyler üretme’ heyecanı açısından mükemmel olacaktır.
Her Öğrenci kodlama dersleri sayesinde ailesi adına kuracağı bir web sitesi ile bile olsa işe başlasa Türkiye adına büyük gelişmeler olacak demektir. Şu anda facebook ve twitter gibi dünyayı yöneten siteler hep gençler tarafından kuruldu. Ama bizim gençlerimiz değil maalesef.

Ülkemizde 2000’ li yılların başında birkaç girişimci genç tarafından kurular siteler şu an hala çok popüler. Teknoloji adına her gelişmenin ‘kodlama’ ağırlıklı olacağı düşünülürse sunulan imkanlar ile yeni sektörler hızla çoğalacak demektir.

E-okul gibi bir sistem kurduk ve bir çok ülkenin yakın takibi altında. Sistem zaman içerisinde o kadar büyüdü ki eklenen yeni modüller ile devasa bir eğitim sistemi haline geldi. Pc ve mobil girişler ile sisteme dünyanın her yerinden ulaşmak mümkün. Sistemin ilk yıllarda birkaç bilgisayar öğretmeni tarafından devreye sokulduğu düşünülürse gelecekte ülkemiz adına çok güzel gelişmeler olacağı aşikar.

Çocuklarımız biz ne kadar önlem almaya çalışsak da tv , pc ve telefonlar ile iç içe büyüyorlar. Ama bu teknolojinin arka planını onlara küçük yaşlarda öğretmiş olsak gençliklerinde bu teknolojiyi kullanan değil de üreten durumuna geçecekleri aşikardır.

Teknoloji ile barışık ve dünyaya huzur ve güven dağıtan gençler yetiştirmek dileğiyle..

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir