Ösym Şifresi Unutulursa Ne Olur?

Şifre önemli. Eğitim-öğretimle alakalı işlemler internet ortamına geçmeden önce adrese dayalı sisteme bağlı olarak en yakın okula giderek ÖSYM için gerekli işlemler memurlar tarafından yapılmaktaydı. Daha sonraları teknolojinin ve internet ortamının gelişmesi ile öğrenciler, eğitmenler vs. bilgisayar yardımı ile işlemlerini yapmaktadırlar.

ÖSYM İnternet Şifresi İle Yapılan İşlemler Nelerdir?

Kullanıcıların bilgisayar ortamında başvuru veya güncelleme işlemlerini yapabilmesi için ÖSYM tarafından kullanıcılara ücretsiz internet erişim şifresi verilmektedir. Bu şifre ile sisteme ilk girildiğinde şifrenin değiştirilmesi ve kimse ile paylaşılmaması istenir. Bu şifre ÖSYM‘nin sisteminde kriptolu olarak şifrelenir.

T.C. kimlik bilgisi ve ÖSYM tarafından verilen şifre ile web sayfasına girilerek sınav başvurusu, tercih yapma, tercih bilgilerini güncelleme, sınav giriş belgesi edinme, sınav sonuç durumu öğrenme vb. gibi işlemleri şifre yardımı ile yapılmaktadır. ÖSYM ile yapılacak her türlü işlemde bu şifre kullanılmaktadır.

ÖSYM Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı?

Kullanıcı şifresini kaybeder veya unutursa ÖSYM web sayfasından ücretsiz olarak yeniden alabilir. Adaylar T.C. kimlik bilgisi ve şifresini gireceği zaman ekrandaki şifre yenileme butonundan kendisine sorulan sorulara verdiği cevap ile yeniden şifre edinebilir.

Adaylar unuttukları şifreyi eğer internet ortamından yeniden alamıyorsa bulundu ilin ÖSYM merkezine ya da ortaöğretim kurumlarına giderek kimlik veya pasaport ile başvurarak 2.00 TL hizmet bedeli karşılığında yenisini talep edebilir. Kimlik kartı veya pasaport güncel olmalıdır. Yoksa işlemi yapılmayabilir.

Ösym Şifre Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Adaylar şifrelerini belirlerken dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. İyi bir şifre yapısı 6 haneli, bir küçük harf, bir büyük harf ve bir noktalama işaretinden oluşmalıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir