Php Nasıl Bir Dildir

            Php  (açılımı: Personal Home Page, anlamı: Kişisel Ana Sayfa) HTML içine gömülebilen betik ve programlama dilidir. Betik, yorumlanmak için yazılmış dillere denir. Php’nin en son kararlı sürümü (7.0.4) 3 ay önce yayınlanmıştır. Php 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. Php Html koduna gömülebileceği gibi harici bir dosyaya kaydedilip çağrılabilir (include edilebilir). Php sadece web sayfaları için değil program yazmak için bile kullanılabilir. Php dili JavaScript gibi yorumlanan bir dil olmasına karşın Php işlemleri sunucu tarafından yapılıp istemciye gönderilir.
 
 Php Nasıl Bir Dildir Ve Neden Php?
 
             Yazdığınız kodların gizli kalmasını istiyorsanız Php kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Php’nin C ve C++ dilleri ile olan benzerliği bu dilleri bilenlerin öğrenmesine kolaylık sağlamaktadır. Php’de yazdığınız kodlar sunucu bilgisayar tarafından yorumlanır ve çıktısı istemciye aktarılır. Buda yazdığınız kodların diğer insanlar tarafından görülmesini engeller. Aynı zamanda Php çok güçlü bir dildir, stabildir ve açık kaynak kodlu bir dildir. Eğer ticari anlamda düşünecek olursak Php en çok tercih edilen web dili olduğu için kendinizi geliştirerek bir iş edinebilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz. Php MySql ve Linux ile kullanıldığında en iyi performansı gösterir.
 
 Php İle Neler Yapılabilir?
 
             Neredeyse her şeyi yapmak mümkündür diyebiliriz. Dinamik sayfalardan web oyunlarına kadar her şeyi yapmanız mümkündür. Php çok geniş bir kütüphane ile birlikte gelir. Son dönemde gelişen browserlar ve Html5 sayesinde Php ile her şeyi yapmak mümkün olmuştur. Özellikle otomasyon yazılımları yapmak için birebirdir.
 
 Php’nin Kod Yapısı Nasıldır?
 
             Php’nin kod yapısı C/C++ dilleri ile oldukça benzerlik gösterir. Php ile fonksiyon tanımlayabilir, değişken atayabilir, form işlemleri yapabilirsiniz. Kod satırlarının sonuna noktalı virgül gelir. Fonksiyonlar süslü parantez ile başlayıp biter. Değişkenlerin başına ise dolar işareti ($) konulmalıdır.
 
Örnek Hello World uygulaması şu şekildedir:
 
 <?=’Hello World’ ?>
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir