Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir

            Her gün yüzlerce paylaşım döngüsü olan sosyal medya günümüzde amacı dışında da oldukça çok kullanılıyor. Yediğimiz yemeği, içtiğimiz içeceği, giydiğimiz kıyafeti, ayakkabıyı hatta yeni almış olduğumuz bir alışverişi ve arabamızı bile paylaşır olduk. Yiyecek ve içecek paylaşımı nedeniyle ilk zamanda tepkiye sebep olan bu paylaşımlar artık herkes tarafından ne yazık ki yapılmaktadır. Twitter, İnstagram, facebook ve snapchat gibi sosyal medya uygulamaları yaş ortalaması olarak istatistiklere dayanılarak 13 yaşından itibaren başlıyor.
 
Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir
 
            Peki, bizim sürekli fotoğraflar çekip koyduğumuz bu sosyal medya ile profesyonel olarak ilgilenen ciddi anlamda uzmanlar mevcut. Bu uzmanlar sürekli resim paylaştıkları için Uzman kesildi başımıza! Tarzında değil de daha resmi kanallarda eğitim alıp daha sonra sertifikaya sahip kişilerdir. Peki, ne yapar bu sosyal medya danışmanları? Dediğinizi duyar gibiyim.

             Sosyal medya danışmanları 2 milyarı aşkın kullanıcı arasından çalıştığı firma veya marka için en uygun hedef kitleyi analiz ederek bu hedef kitleye dolaylı olarak satış yapan kişilerdir. Yani sosyal medya uzmanı günlük ve aylık olarak analizler yapar. Örneğin geçtiğimiz ayda ki ziyaretçi veya hareket sosyal medya hesabında bu aya göre daha az ise bunun nedenini analiz eder ve herhangi bir eksiklik herhangi bir hata var ise bunu ortadan kaldırır. Her ay geçtiğimiz aydan daha fazla ivme kazandırmayı amaçlar.

            Tabii sadece burada bitmiyor sosyal medya danışmanımızın işi. Günlük olarak gelen beğeni, yorum ve paylaşımları bir rapor halinde her gün reklam verene sunar.(firmaya göre günlük veya haftalık sunum olarak değişebilir).Ayrıca marka ile potansiyel müşteri veya hayran arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi amaçlar. Sosyal medya hesabında ki görsellerden o sorumludur ve her gün düzenli olarak belirlenen sayıda paylaşım yapar. Müşterilerin soru, şikâyet veya önerilerine dikkate alarak cevap verir ve bunu firmaya aktarır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir