Ssl Sertifikası Nedir

            Günümüzde internet kullanımının artmasıyla beraber ve internet üzerinde ki elektronik ticaret te güvenliğin sağlanmasıyla internet üzerinden alışverişte aynı internet kullanımı gibi hat safhaya ulaşmış durumda. Durum böyle olunca elektronik ticarette güvenliğin sağlanması çok önemli.
 
            SSL Sertifikası Nedir İnternet üzerinde güvenliğin sağlanması amacıyla kullanılan uygulamadır. İnternetin bu denli hızlı gelişmesine bağlı olarak internet siteleri, alışveriş siteleri, büyük markalar internet üzerinde büyümeye gitmiş ve internet üzerinde alışveriş yaygınlaşmış durumda.
 
            Alışveriş sitelerinde üyelik sistemi, kart numaraları kişisel bilgilerin aktarılmasıyla beraber güvenliğin sağlanması durumunda, veri aktarımının aktarılmasında bazı sorunlar önümüze çıkmakta.
 
            Sertifika ile beraber bu veri aktarımındaki problem büyük miktarda çözülmesiyle beraber, güvenli veri aktarımının gerçekleşmesi için bir yol oluşturmuş durumda. SSL sertifikası internet sitesi ve sunucu arasında ki veri aktarımı sürecinde verilerin özel olarak şifrelenmesiyle güvenliği hat safhaya çıkarmasıyla güvenliği sağlar.
 
            SSL Sertifika sistemi ile şifrelenmiş belgelerin internet korsanlarına ulaşması halinde ve en güncel yazılımları kullanması dâhilinde bile şifreyi çözmesi çok uzun süre alırsa sertifika sistemi tamamen olmasa da büyük ölçüde güvenliği sağlamakta olmakla beraber şu ana kadar şifreleme sisteminde ki şifreler daha önce hiç kırılmamıştır.
 
            Piyasada SSL Sertifika sistemi içerisinde yeşil adres çubuklu ve mavi adres çubuklu 2 adet sertifika sistemi bulunmaktadır. Yeşil adres çubuklu SSL sertifika sistemi içerisinde daha güvenli bir sistem olup daha iyi bir doğrulama sistemi olduğundan firmaya olumlu, iyi bir prestij sağlamaktadır. Mavi adres çubuklu SSL sertifika sistemi ise gelişmiş doğrulama sistemini içermemesiyle beraber tek farklı bu olup diğer sertifikalarla aynı görevi görmektedir.
 
            Bu sertifikaları şuan piyasaya sağlayan birçok firma olup markanın prestiji, büyüklüğü, imajı sayesinde fiyatlandırmada değişiklik gösterebilir. Günümüzde bu çok gelişen elektronik ticaret kulvarında güvenliğin önlenmesi çok önemlidir ve bu SSL sertifika sisteminin edinilmesi ve kullanılması firmalar için son derece önemlidir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir