Teknoloji nimetleri ve kodlama

Artık kodlama müsabakaları yapılmaya başlandı. Gelişmekte olan ülkeler ekonomik anlamda yoğun çalışmanın yanında kültürel, siyasi ve diğer birçok konu ile de mücadele etmek zorunda kalıyor. Hele refah seviyesi olarak  bir üst basamağa çıkmaya az kalmış ise beklenmedik saldırılar ile muhatap olabiliyorsunuz. Dolardaki son dalgalanmalar bizleri bir hayli tedirgin etse de alınan başarılı önlemler ile sular durulmaya başladı.

Kodalama Hayatın Bir Parçası

Ülke olarak zor bir coğrafyada olmanın sıkıntısını her zaman çektik ve çekmeye devam edeceğiz gibi. Ancak güçlü bir Türkiye dünyaya ancak refah ve huzur sunacaktır. Değerli Yazar Alev Alatlı’nın deyimi ile “ Türkiye Batmaz, Batarsa Okyanuslar Taşar” Ülkemizin ekonomik anlamda kötü olması dünya ticaretini de olumsuz etkiler. Beklenmedik ani gelişmelere karşı sağduyulu ve kararlı yaklaşım önemli. Teknoloji de başarıya ulaşmak ise tam hedef olmalı.

Okullar Kodlamaya Ağırlık Vermeye Başladı

Okullarda son yıllarda kodlama dersine karşı yoğun bir ilgi başladı. Bu gelecekte F35 ve benzeri teknolojileri kodlayacak gençlik açısından çok güzel bir gelişme. F35 projesinin bir parçası olmak birçok ülkeyi rahatsız ediyor gibi. O zaman yeni F23, F71’ler için tez yola koyulma vakti.

Yurt dışında garajlarda kurulan teknoloji ve yazılım şirketleri dünyayı yönetir hale geldi. Gençlerin dünyaya yön verdiği bir devirde kodlamaya ve teknolojiye yatırım hiç şüphesiz gelecekte bizi başarılı kılacaktır. Birkaç gün önce haberlerde bir öğrenci dikkatimi çekti. Ortaokul yıllarında tarlada iş görürken gökyüzünde ki uçaklara sevdalanan genç şimdi uçak mühendisliği kapısında. Ve gelecekte Türkiye’nin milli uçak projesinde yer almak istiyor. Bundan güzel haber olabilir mi?

Teknolojinin nimetleri güzel kullanılırsa Mars için hazırlık yapan bir insanlık ile karşı karşıyayız. Ancak diğer insanları yok etmek için kullanılan tüm sistemler yaşanabilir bir dünya için elem verici. Hayat iksirini kimse bulmadığına göre tüm teknolojik gelişmeler insanlığın hizmetine sunulmalı.

Selam ve saygılarımla.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir