Wifi’dan 100 Kat Daha Hızlı Teknoloji Li-Fi

            Li-Fi açılımı Light Fidelity olan Wifi’dan 100 kat daha hızlı olabilecek yeni geliştirilen teknolojidir.100 kat hızlı olabileceği verisine ise laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir. Li-Fi görünür ışık iletişimi kullanır. Bu teknolojinin şu anlık geliştirilmesi gerekiyor çünkü Wi-Fi duvarın ötesine sinyal gönderebilirken Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği takdirde sinyal kesilmektedir. Wifi’dan 100 Kat Daha Hızlı Teknoloji Li-Fi konusunu detaylandırırsak;
 
            Bu teknolojiyi geliştiren ve üzerinde yoğun olarak çalışan kişi Edinburg Üniversitesinden Harald Haas. Lifi terimini ilk defa ortaya atan yine Herald Haas’tır. Li-Fi teknolojisine bir TEDx konuşmasında da yer vermiştir. Bu TEDx konuşmasından sonra bu teknolojiye olan ilgi artmış ve üzerine yapılan araştırmalar hızla artmıştır.
 
            Haas bu teknolojinin ileride kullanılacağından, değer göreceğinden emin olmalı ki ismi PureLifi olan Li-Fi teknolojisinin cihazlara taşımaya taşıyan bir şirketin kurucu ortağı. Şirketin şuan ki değer 14 milyon Euro’ya yaklaşmakta ve değeri giderek artmakta. Haas’a göre Li-Fi 4G,5G,WiFi gibi bu teknolojinin de bu isimlerin arasına girebileceğini düşünüyor.
 
            Li-Fi teknolojisinde LED ışıklar ve ampuller kullanılıyor. Bu teknolojinin bir kârı ise mevcut olan ampullerin işlevini kısıtlamıyor hatta hazır olan ampulleri daha hızlı kırpıştırdığı için ışığın her zaman açık olduğunu simgeletiyor. Bu sayede bu teknolojiye sahip insanların kullandıkları ampullerden alınan verim artıyor. Bu teknolojinin geliştirilmesiyle beraber kısa sürede insanlığın radyo kulelerine ve uydulara ihtiyacı kalmayabilir. Bu sayede hem paradan tasarruf hem de çevre kirliliğini önlemiş oluruz.
 
            Li-Fi araştırmalarında son deneylerde Li-Fi teknolojisinde hızı saniyede 224 gigabayta kadar ulaştığını gösteriyor. Aynı zamanda bu kadar hızlı olmasının yanında Haas’ın söylediğine göre hızının yanında Wi-Fi sisteminden daha güvenli bir altyapıya sahip.

            Çünkü Wi-Fi sisteminin sinyalleri duvarların içinden geçip uzaklara, algılamaması gereken insanların erişebileceği yelere gidebilirken Li-Fi teknolojisi kullanılan bir evde perde sistemi ile sinyal evin içinde tutulmaya devam edilebilir. Araştırmalarımıza göre teknoloji gayet hızlı ve güvenli gözüküyor. Umarım kısa süre içinde hayatımızın içine girer.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir