Wrodpress Eklentisi Nasıl Kurulur?

             Wrodpress eklentisi nasıl kurulur? Yani plugin nasıl kurulur? Pluginler sistemi daha elverişli daha kullanışlı bir hale getirirler. Eklenti kurmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri direk admin panelinden yapma, diğeri ise ftp dizisinden upload yapmaktır.

            Bu iki yolu anlatmamız oldukça faydalı olacaktır ve eğer wrodpess eklentisi yapmak istiyorsanız bu yazıyı okumanız ve anlattıklarımızı yapmanız gerekmektedir. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var; hangi yolu deneyecek olursanız olun Wrodpress eklentileriniz zip uzantılı olmak zorundadır.
 
Direk Admin Panelinden Wrodpress Eklentisi Kurma
 
            İlk olarak admin paneline giriş yapıyoruz. Daha sonra slo tarafta bulunan menüden eklentileri bularak üzerine geliyoruz ve yeni ekle butonuna tıklıyoruz. Ardından üstte bulunan eklenti yükle butonuna tıklamamız gerekiyor.

            Ardından doya seç bölümüne tıklayarak bilgisayarımızda bulunan zip uzantılı Wrodpress eklentisini seçiyoruz ve şimdi kura tıklıyoruz. Eklenti kurulumu tamam şimdi ise geriye sadece etkileştirmek kaldı. Kurduğunuz eklentiyi etkinleştirmek için menüdeki eklentiler yazısının üstüne gelerek yüklü eklentiler seçmeniz ve kuruduğunuz eklentiyi bulup sizden istenilenleri yapmanız yeterli olacaktır.
 
FTP Dizisinden Upload Yaparak Wrodpress Eklentisi kurma
 
            Wrodpress Eklentisi Nasıl Kurulur Sorusuna iki yolu var diye cevap vermiştik. Bunlardan bir tanesi admin panelinden kurmaydı. Bir diğeri ise Ftp dizisinden upload yaparak kurmaktı. Birinci yolu yukarıdaki satırlarda anlattık. Sıra geldi ikinci yolumuza. Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz zip uzantılı Wrodpress eklentisine sağ tıklayarak klasörden çıkart diyoruz. Ardından filezilla programı kullanarak sitemizin dosya dizinime giriyoruz.

            Dosya dizinimine girdikten sonra izlememiz gereken yol public_html>wp-content>plugins olacaktır. Bu yolu takip ederek içerisine çıkarttığımız Wrodpress eklenti klasörümüzü atıyoruz. Upload işleminin ardından sitemizin admin paneline giriş yapıyoruz. Sol taraftaki menüden eklentilerin üzerine gelerek yüklü eklentileri seçiyoruz. Açılan sayfada upload yaptığımız Wrodpress eklentisini buluyoruz ve bizden istenilenleri yaparak etkinleştiriyoruz ve eklentimizi başarı ile kurmuş oluyoruz.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir