Yarınların yazılım mühendisleri yetişiyor

Okullara kodlama dersleri geliyor. Geleceğin yazılım mühendisleri geliyor. Son on yıldır Türkiye’de eğitim sistemi ile teknoloji çok iyi anlaştı. E-okul gibi devasa eğitim yönetim sistemlerinin kurulması sürece ivme kazandırdı.

Ve gelinen noktada akıllı tahtası olmayan okul kalmadı. Öğrenciler birden kendilerini teknolojinin içinde buluverdiler. Yakın bir zamanda müfredata eklenecek kodlama dersleri ile çok farklı süreç başlayacak. Önümüzdeki yıllarda yazılım mühendisliği en popüler işlerden birisi haline gelecek. Bu gün sağlıktan, savunmaya, eğitimden tarıma varıncaya kadar teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz. Ülkemize ihraç edilen güzel bir yazılımı hemen kullanmaya başlayıp hayatın akışını kolaylaştırıyoruz. Ve yazılım sistemlerinin yönetim paneline geçme zamanı geliyor artık.

Bir zamanlar, Milli Eğitim Bakanlığı hazır aldığı yazılım paketleri ile eğitimi sürecini kolaylaştırmaya çalışıyordu. Ve birkaç bilgisayar öğretmenin işe el atması ile e-okul sistemi kuruldu. İlk başlarda kesintiler olmasına rağmen zaman içerisinde eksiklileri giderilen sistem dünyada ilgiyle takip edilen bir sistem haline geldi. Hatta e-okul veli bilgilendirme sistemi ile veliler internet üzerinden okul sürecine dahil edildi. Bu gün bir veli okula uğramadan çocuğu hakkında önemli bilgiler edinebiliyor.

Ve bu kaçınılmaz gelişme dev bir dalga gibi üzerimize geliyor. Aynı zamandan keskin bir bıçak gibi zarar verebilen interneti yönetebilmek için gençlerimizin ahlaki eğitimlerine önem vermemiz gerekiyor. Bu gün internet ortamında şöyle bir gezindiğimizde hep gençlerin emeğini görüyoruz. Google , facebook, twitter, wordpress ve yüzlercesini sayabileceğimiz sistemler genç beyinler tarafından üretilmiş durumda. Ve şu anda ülkemizde gençler kodlama ile çok güzel sistemler geliştiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir