1 Saat Yürüyerek Kaç Kilo Verilir Kaç Kalori Yakılır?

            Fazla kilolar çağımızın en büyük problemlerinden birisi. Özellikle kadınların çok özen gösterdikleri kilo, sağlımız için de önemli bir yere sahip. Azı yarar fazlası zarar diyebileceğimiz bir faktör.
 
            Fazladan aldığımız kilolar bir süre sonra obeziteye yol açıyor ve kanser riskini artırıyor bu da erken yaşta birçok rahatsızlık anlamına geliyor. Peki, bunu ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız ya da neler yapıyoruz? Diyet bunların başında geliyor. Bunun yanı sıra spor yaparak da kilolarınızdan kurtuluyorsunuz. Spor deyince aklımıza gelen ilk aktivitelerden biri yürüyüş yapmak.
 
            Öncelikle şunu söylemek istiyorum, yürüyüş yaptığımız en faydalı egzersizlerden bir tanesi. Kilo verdirmenin yanı sıra hipertansiyon, kalp ve şeker gibi hareketsizlik sonu oluşan hastalıklara da engel oluyor. Peki, insanlar ortalama 1 saat yürüyüş yaparak ne kadar kalori yakıyorlar gelin bunu biraz inceleyelim.
 
1 Saat Yürüyerek Kaç Kilo Verilir, Kaç Kalori Yakılır?
 
             Yürüyüşle yakılan kaloriler kiloyla doğru orantılı bir şekilde artıyor. Örneğin; 1 saatte 90 kiloda birinin yaktığı kalori 55 kiloda birinin yaktığı kaloriden daha fazla oluyor. Bir de yürürken yağ yakmak istiyorsak daha tempolu yürümemiz ve sık sık soluk alıp vermemiz gerekiyor. 1 saat boyunca tempolu yürüyen ortalama kiloda bir birey yaklaşık 250 kalori yakıyor. Eğer kilonuz daha fazlaysa 400-500\’e kadar artabiliyor. Daha tempolu yürüyerek de bunu artırabiliyorsunuz.
 
            Bu hesaba göre günlük 1 saat yürüyen ortalama kiloda bir birey haftada kaç kilo verir? Günlük 250 kalori haftada 1750 kalori yapıyor. 1 kilo vermek için yakmamız gereken 7500 ile bu sayıyı orantılayacak olursak, haftada yaklaşık 250-300 gram vermiş oluyoruz. Daha tempolu yürürsek bu sayı 500 bile olabiliyor. Bu sayede vermek istediğimiz kilolarımızdan zararlı yollara başvurmadan sağlıklı bir biçimde kolayca kurtuluyoruz. Aynı zamanda gün boyunca hareketsiz kalmamış oluyorsunuz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir