Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

             Bugün neredeyse tüm dünya mutfaklarında kullanılan acı biberin tarihi bundan 9bin yıl öncesine dayanır. Acı biberin anavatanı Amerika kıtasıdır. Avrupa’da ilk başta süs bitkisi olarak yetiştirilen sebze dünyaya yayılarak yemeklerde kullanılmaya başlanmıştır. Yayılmasının nedenlerinden bir tanesi ise her yerde yetiştirilen bir sebze olmasıdır.

            Herkesin damak tadına uymasa da bazılarına göre tatsız bazılarına göre de acı olmasından dolayı tercih edilmese de bunun aksine faydalarından yanı sıra başka ülkelerde lezzetinden dolayı sofraların vazgeçilmez sebzelerinden biri olmuştur.  Peki, Acı Biberin Faydaları Nelerdir
 
             Genellikle de Türkiye de güneydoğu Anadolu bölgesinin doğu kısımlarında yemeklerde bolca kullanılır, yemeklerde olmadığında yemekler tatsız gelir. Hatta acı biberiyle geleneksel yemekleri meşhurdur bunların başında çiğköfte ve kuru fasulye gelir. Bu lezzeti her yemekte kullandığımız için bir sürüde faydaları vardır. Kalsiyum, potasyum ve vitaminler açısından oldukça da zengindir.

            Acı biber damarların içinde bulunan plakları temizler ve kalbe iyi gelir. Kalbe iyi gelen kırmızıbiber vücut sıcaklığını artırır kanı incelterek kan dolaşımını hızlandırır. Acı biberin içinde bulunan kapsasisin kanser hücrelerini öldürür. Bu nedenle kan kanseri ve karaciğer hastalarına önerilir. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırarak, bağırsak hareketlerini sağlar ve kabızlık sorunu çeken insanlara yardımcı olur. Doktorlarında diyet listelerinde yer verdiği zayıflamak isteyenler için tavsiye edilen bir sebzedir.
 
             Yüzyıllardır alternatif tıpta da kullanılmıştır. Kanayan yaraya koyarak kanın durmasını sağlar. Baş ağrısı soğuk algınlığı gibi durumlar da da kullanılır. Migrende de etkili bir etkendir. İçinde bulunan E vitamini sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir ve Alzemir hastalığı başta olmak üzere göz hastalıklarına da iyi gelir. Kansızlık hastalığının en büyük nedeni de demir eksikliğidir bir normal boy biberde %7 oranında demir vardır bu da günlük ihtiyacımızı karşılar niteliktedir ve doğal yönden demir eksikliğimizi karşılar.
 
            Bu neden dolayı acı biberin geçmişten günümüze sofralarımızda hatta eczanelerde ilaç olarak kullanılan bu sebzenin yararını çevremizdekilere anlatarak bilinçli şekilde tüketilmesi için yardımcı olmalıyız. Hatta gelecek nesillerimize de bunun bilincini sağlayarak onların sağlık açısından yeni nesiller olarak bunların farkındalığını sağlayabiliriz.
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir